4 sposoby na uniknięcie migreny
Migrena jest schorzeniem, które dotykać może nawet 18% społeczeństwa. Choć uważana jest za nieuleczalną chorobę, jej atakom można zapobiec. Oto cztery sposoby, które pomogą ci uniknąć migrenowych epizodów.
Dziennik choroby, odpowiednia dieta, unikanie stresu i wreszcie skuteczna farmakologia – w walce z migreną nie jesteś bezsilna! Oto skuteczne metody, które pomogą ci uniknąć uciążliwego bólu.
1. Odpowiednio dobrane leki
Rozwiązanie to jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie migreny lub zmniejszenie częstotliwości jej występowania. Badania pokazują, że przyjęcie specjalistycznego (lub zwykłego, niesteroidowego leku przeciwzapalnego) zawierającego na przykład kwas tolfenamowy albo paracetamol, w odpowiednio wczesnej fazie ataku może zupełnie zatrzymać jego rozwój.
Co więcej, niektóre leki (na przykład kwas tolfenamowy połączony z tryptanami) mogą wyraźnie zmniejszyć częstość nawrotów bólu migrenowego. Jeśli cierpisz na migreny z aurą, leki zawierające ibuprofen, paracetamol czy kwas tolfenamowy koniecznie przyjmuj już w tej fazie. Łagodne napady migreny możesz leczyć lekami bez recepty, jednak jeśli ból jest bardzo dokuczliwy i powtarza się często, koniecznie zasięgnij porady lekarza.
2. Prowadź dziennik choroby
Dzienniczek migreny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki tej choroby. Aby prowadzić go poprawnie, musisz być jednak bardzo skrupulatna. W momencie wystąpienia ataku powinnaś bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie okoliczności, które towarzyszyły epizodowi. Kolacja w restauracji jednej z sieci fast-food? A może przemęczenie spowodowane przewlekłym stresem?
Picie alkoholu, udział w koncercie, wizyta w zatłoczonym centrum handlowym, a nawet zjedzenie sera pleśniowego, orzechów lub cytrusów – każdy z tych czynników może mieć ogromne znaczenie. Zapisywanie wszelkich okoliczności poprzedzających migrenę pomoże ci zrozumieć, które czynniki wpływają na jej występowanie.
3. Zdrowo się odżywiaj
Nie każda migrena jest powiązana z alergią pokarmową lub z nadwrażliwością na substancje zawarte w niezdrowej żywności. Są jednak przesłanki, które pozwalają sądzić, że im zdrowiej się odżywiasz, tym mniej jesteś narażona na wystąpienie migreny. Odrzuć takie pokarmy, jak parówki, wszelkiego rodzaju wędliny i mięsa zawierające konserwanty, gazowane napoje, puszkowaną i paczkowaną żywność oraz produkty zawierające duże stężenie histaminy, np. sery pleśniowe czy czerwone wino. Stosuj zasadę „im naturalniej, tym lepiej”. Pozbywając się z pożywienia konserwantów oczyścisz organizm z toksyn i pomożesz uniknąć bólu głowy.
4. Relaksuj się codziennie
To jedna z najprzyjemniejszych metod profilaktyki migreny. Znajdź najskuteczniejszy dla siebie sposób radzenia sobie ze stresem, a następnie poświęcaj mu co najmniej kilkanaście minut każdego dnia.
Badania pokazują, że bardzo duży wpływ na występowanie migreny ma stres, dlatego musisz nauczyć się, jak zarządzać negatywnymi emocjami. Czytanie, słuchanie muzyki, łagodna gimnastyka, medytacja, spacer z psem – możliwości jest wiele. Znajdź swój ulubiony sposób na relaks i każdego dnia bez wyjątku oddawaj się swojej ulubionej czynności przez co najmniej kilka minut przed snem. To pomoże ci wyciszyć się i lepiej radzić sobie ze stresem każdego dnia.