Wspomnienia tworzą historię naszego życia i nas samych. Lubimy powracać myślami do chwil, które dzieliliśmy z bliskim, kiedy odnosiliśmy sukcesy. Lecz stres związany ze współczesnym tempem życia wpływa na naszą pamięć. Wysokie ciśnienie, osłabione działanie tarczycy, skutki uboczne pochłanianych masowo lekarstw sprawiają, że czasami w naszej głowie pojawia się kompletna pustka. Dlaczego tak się dzieje? Bo bierzemy za dużo na siebie, za dużo chcemy zrobić na raz. Natura jak zawsze spieszy nam z pomocą. Następujące pięć ziół może nam pomóc w zdjęciu ciężkiej zasłony.
Wąkrota azjatycka (Gotu kola) Gotu kola łagodzi objawy strachu i stymuluje funkcje mózgu, by lepiej zapamiętał. To wszystko dzięki związkom chemicznym zwanym triterpenami, które sprzyjają formowaniu się kolagenu w chrząstce, kościach i tkance łącznej, budują naczynia krwionośne i pomagają w produkcji neuroprzekaźników. Chcesz czuć się prawdziwie ożywiony przez cały dzień? Wypij filiżankę herbaty zrobionej z jednej łyżeczki gotu kola. Jeśli dodatkowo dodasz nektar z agawy i miód lub cytrynę, złagodzisz gorzki smak tej rośliny.
Reklama
Gingko Biloba Miłorząb japoński ma działanie przeciwutleniające i stabilizuje strukturę mózgu oraz komórki nerwowe, by chronić je przed atakami wolnych rodników. Regularne przyjmowanie tego suplementu zapobiega chorobie Alzheimera. Utrzymując odpowiedni przepływ krwi do mózgu, miłorząb dba o jego odżywienie i natlenienie, a zatem redukuje zmęczenie i podnosi poziom energii oraz pomaga w poprawnym funkcjonowaniu neuroprzekaźników.
Bacopa Monniera Bacopa Monniera powszechnie nazywana po prostu bacopin, jest wykorzystywana do poprawy funkcji mózgu i jakości pamięci. Oprócz tego ma szereg innych zastosowań. Działa jak adaptogen, który pomaga ciału zwalczyć stres. Chroni komórki i sprzyja ich regeneracji funkcjonując jak tarcza ochronna przez wolnymi rodnikami.
Ostropest plamisty Odpowiada za poprawę cyrkulacji w ciele i oczyszczanie krwi z toksyn. Odżywia twój mózg, poprawia procesy trawienne i pomaga pamięci działać poprawnie. Ten suplement można przyjmować do trzech razy dziennie, najlepiej tuż przed posiłkami. Możesz też zrobić z niego herbatkę – wykorzystaj liście oraz kwiaty i gotuj przez ponad 10 minut.
Rozmaryn To roślina bogata w kwas karnozowy, który rozszerza ścianki naczyń krwionośnych i wzmaga przepływ krwi w ciele. Zapach rozmarynu może poprawić wydajność umysłową pracowników biurowych, więc warto mieć go w pobliżu biurka. Sprzyja lepszej pamięci, koi nerwy, stymuluje układ krążenia, zapobiega uszkodzeniu neuroprzekaźników w mózgu. Może być przyjmowany jako herbatka – dobrze jest ją zaparzyć tuż przez dużym wysiłkiem umysłowym.