Reklama

5 czynności, które poprawiają funkcjonowanie twojego mózgu

Mózg jest najważniejszą częścią naszego ciała. To on sprawia, że jesteśmy, kim jesteśmy i to bez niego nie można żyć. Wielu z nas dba o dobrą kondycję fizyczną, ale często nie poświęcamy tyle uwagi dbaniu o nasz mózg. W tym artykule zostanie przedstawione kilka czynności, które sprawą, że nasz mózg będzie funkcjonować lepiej.

Jesteś tym, co jesz

Pierwsze, co musisz wiedzieć to to, że mózg w 60% składa się s tłuszczu. Sprawia to, że im więcej dobrych tłuszczy wprowadzimy do naszej diety, tym lepiej będzie funkcjonować nasz mózg. Ważne jest także trzymanie się z dala od substancji szkodliwych takich jak cukier, złe tłuszcze i używki. Brzmi łatwo, prawda?

Socjalizacja

Spędzanie czasu z ludźmi, których lubisz jest korzystne dla naszego mózgu. Kiedy się śmiejesz i jesteś radosny, mózg wydziela hormon szczęścia – dopaminę. Badania przeprowadzone w Kalifornii na grupie kobiet dowodzą, że te, które mają bogate życie towarzyskie są mniej narażone na demencję. Przekaz jest oczywisty – spędzając czas z ludźmi i nie izolując się sprawiasz, że twój mózg funkcjonuje lepiej.

Reklama

Ucz się języków

Kolejną dobrą rzeczą dla twojego mózgu jest uczenie się nowych języków. Poniżej przedstawiono tylko niektóre z zalet tego procesu:

zwiększa dokładność,

poprawia sprawność mówienia językiem ojczystym,

chroni przed chorobami mózgu.

Udowodniono, że uczenie się nowych języków może zapobiec chorobie Alzheimera, bądź opóźnić ją o około 5 lat. Dla porównania, chemiczne medykamenty opóźniają ten proces mniej więcej o rok.

Nowe języki sprawiają, że stajesz się bardziej otwarty, poznajesz nowe kultury i możesz swobodnie podróżować po świecie.

Spoć się!

To nie powinno być dla nikogo niespodzianką. Ćwicząc fizycznie, poprawiasz także funkcjonowanie swojego mózgu.

Rób plany na przyszłość

Badania pokazują, że ludzie, którzy planują (np. podróż) mają znacznie wyższy poziom dopaminy od reszty populacji. Taka czynność pozytywnie oddziałuje na twój mózg nawet wtedy, gdy nie zamierzasz nigdzie wyjeżdżać. Robienie planów powoduje zwiększenie optymizmu, który pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie twojego ciała.

Rozwijaj się, ucz nowych rzeczy i poznawaj, a twój mózg pozostanie w dobrej kondycji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama