Reklama

5 domowych sposobów na guzy po goleniu

Guzy po goleniu pojawiają się, jeśli włosy były usuwane w nieodpowiedni sposób lub jeśli nie zastosowano odpowiednich środków pielęgnacyjnych po ich usunięciu. Istnieją dwa rodzaje takich guzów: FB to stan zapalny wywołany działaniem bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), który pogarsza się wraz z wrastaniem włosów i PFB (pseudofolliculitis barbae) to również stan zapalny, ale wywołany samym wrastaniem włosów, nie działaniem bakterii. Istnieje jednak kilka sposobów na wyleczenie takiego stanu przy pomocy domowych środków.

Pozwól włosom rosnąć

Jeśli możesz uniknąć spojrzeń ludzi patrzących nieprzychylnie na twój zarost, po prostu utrzymuj twarz w czystości, unikając wszelkiego rodzaju usuwania owłosienia przez 30 dni.

Domowa parówka

Ciepłe kompresy otworzą mieszki włosowe, pozwalając wyjść na zewnątrz włoskom. Szybki sposób na wykonanie takiej parówki po umyciu to trzymanie twarzy nad parującą wodą przez kilka minut. Wrastające włoski nie będą po takim zabiegu sprawiać większego bólu. Powtarzamy taką czynność codzienne.

Ocet jabłkowy

To naturalny środek ściągający, który stosowany jest do wielu zabiegów w domu w celu wykorzystania jego antybakteryjnych właściwości. Produkowany jest on na bazie kwasu octowego, który jeśli jest wystarczająco często stosowany, może zmniejszyć stan zapalny i blizny. Lekarze często przepisują środki chemiczne zawierające kwasy glikolowy, salicylowy lub mlekowy, które łagodzą FB i PFB. Pomagają one rozpuścić górną warstwę skóry, jak również uwolnić wrastające włoski. Okłady z octu jabłkowego stosowane na zmienioną skórę po parówce to doskonały naturalny sposób na stopniowe wyleczenie stanu zapalnego.

Reklama

Maseczka z aspiryny

Aspiryna produkowana jest z kwasu salicylowego i często stosowana jest do zmniejszania nasilenia trądziku. Łagodzi również stan FB i zaczerwienienia. Rozgniatamy aspirynę na proszek i mieszamy z niewielką ilością wody. Nakładamy taką mieszankę bezpośrednio na miejsca, w których wrastają włoski, pozostawiamy na pewien czas, a następnie spłukujemy. Powtarzamy codziennie, unikając usuwania włosów w jakikolwiek sposób.

Organiczny oczar wirginijski z olejkiem z drzewa herbacianego

Te dwa składniki stosowane są od stuleci w leczeniu podrażnień skóry. Delikatnie oklepujemy zainfekowaną skórę (oba składniki można też stosować osobno) i powtarzamy taką czynność przez 30 dni. Jeśli to możliwe, unikamy usuwania włosków w tym czasie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama