Reklama

5 objawów niedoboru magnezu

Odpowiedni poziom magnezu jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania mózgu, serca oraz mięśni, a razem z krzemionką, witaminami D oraz K pozytywnie wpływa na kości. Niedobór magnezu to problem bardziej powszechny niż większość z nas podejrzewa. Poniżej opisanych zostało 5 sygnałów ostrzegawczych mogących oznaczać niedobór tego istotnego pierwiastka.

Dzwonienie w uszach lub niedosłuch

Szum w uszach lub ciągłe wysoko tonowe dzwonienie to typowy objaw niedoboru magnezu, podobnie jak problem z niedosłyszeniem. Powstało wiele badań skupiających się na związku pomiędzy zdrowiem uszu a odpowiednim poziomem magnezu. Pewne chińskie badanie wykazało, że odpowiednia ilość magnezu zapobiega powstawaniu wolnych rodników, które mogą doprowadzić do utraty słuchu. Inne badanie zaś udowodniło, że suplementacja magnezem w przypadku pacjentów, którzy utracili słuch często pomagała go przywrócić w przeciągu trzech miesięcy.

Depresja

Związek pomiędzy niskim poziomem magnezu, a depresją został zauważony ponad sto lat temu, kiedy to lekarze zaczęli używać tego pierwiastka w leczeniu zaburzeń psychicznych. Współczesna nauka poparła sens tej praktyki badaniami przeprowadzonymi w chorwackim szpitalu psychiatrycznym, gdzie odkryto, że wielu niedoszłych samobójców miało dramatycznie niski poziom magnezu. Podstawową zaletą magnezu w porównaniu z tradycyjnymi antydepresantami jest brak efektów ubocznych często występujących w przypadku tych drugich.

Reklama

Niewłaściwa praca serca

Jak już wcześniej wspomniano niski poziom magnezu może mieć wpływ na mięśnie w całym ciele włączając w to mięsień sercowy. Niewystarczająca ilość magnezu może spowodować stan zwany arytmią serca, kiedy serce nie bije regularnie a to z kolei może zwiększyć ryzyko wystąpienia ataku serca czy udaru.

Kamienie w nerkach

Wielu ludzi wierzy, że kamienie nerkowe są spowodowane nadmiarem wapnia, ale w rzeczywistości winowajcą jest niedobór magnezu. Magnez przeciwdziała tworzeniu się kamieni hamując łączenie się wapnia ze szczawianami. Kamienie w nerkach mogą być źródłem ogromnego bólu, warto więc mieć świadomość, że stosując zwykły magnez możemy im przeciwdziałać!

Skurcze lub drżenie mięśni

Magnez jest niezbędny do właściwego funkcjonowania mięśni. Bez niego naszym ciałem wstrząsałyby drgawki, ponieważ pierwiastek ten pozwala mięśniom się rozluźniać. Z tego powodu na przykład kobietom podczas porodu podłącza się kroplówkę z magnezem czy stosuje się magnez w wielu preparatach nasennych. Brak odpowiedniej ilości magnezu może powodować tiki mięśni twarzy, skurcze mięśni a także drganie lub skurcz stopy, gdy próbujemy zasnąć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niedobór magnezu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy