5 ważnych pytań o świńską grypę
Sezon na grypę w pełni. Na szczęście nie jest ona tak groźna, jak początkowo sądzono.
Choć szczyt zachorowań już minął, wciąż istnieje ryzyko zarażenia się jej wirusem. Wraz z naszym ekspertem dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i immunologiem, przekonamy cię, że nie ma powodów do paniki i podpowiemy, w jaki sposób można uchronić przed infekcją maluszka.
1. W jaki sposób można się zarazić wirusem A/H1N1?
Wirus świńskiej grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. - Dziecko może zarazić się wtedy, gdy znajduje się w bliskiej odległości (około metra) od osoby chorej na grypę, która kaszle lub kicha, nie zasłaniając ust - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra.
Jednak świrusem można zarazić się również poprzez dotykanie zainfekowanych powierzchni, np. klamek, poręczy, zabawek. Od momentu zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 3-7 dni.
- Wirus pozostaje we krwi jeszcze przez 3 dni po ustąpieniu objawów i osoba chora zaraża jeszcze przez ten czas - tłumaczy ekspert.
2. Po czym poznać, że to świńska grypa?
Jej objawy są podobne do grypy sezonowej: gorączka powyżej 38°C, dreszcze, bóle głowy, mięśni, suchy kaszel i katar. U niektórych dzieci mogą pojawić się też bóle brzucha, biegunka, nudności. - Na podstawie objawów trudno o jednoznaczne rozstrzygnięcie.
Dlatego każdy wzrost gorączki u malca powyżej 38°C, ból gardła, osłabienie, płytki, przyspieszony oddech, a także suchy kaszel powinny skłonić rodziców do wizyty u lekarza - radzi pediatra.
3. Jak należy się przed nią chronić?
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania świńskiej grypie jest szczepionka przeciw wirusowi A/H1N1. Niestety, w Polsce jest ona niedostępna.
Póki co możesz zaszczepić dziecko jedynie przeciwko grypie sezonowej. - Taka szczepionka nie chroni przed jej świńską odmianą.
Mimo to warto ją przyjąć, gdyż w ten sposób można złagodzić przebieg świńskiej grypy, a także uniknąć ciężkich powikłań. Przeciwko grypie sezonowej można zaszczepić niemowlęta po 6. miesiącu życia.
Młodszym dzieciom nie podaje się szczepionki, dlatego w takiej sytuacji powinny zaszczepić się osoby z najbliższego otoczenia maluszka - wyjaśnia nasz ekspert.
Oprócz tego nie przebywaj z dzieckiem tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w sklepach, środkach komunikacji miejskiej, aptekach.
Często i dokładnie myj mu ręce ciepłą wodą z mydłem.
4. Czy ta odmiana grypy jest groźna?
- Jej przebieg jest bardzo zbliżony do grypy sezonowej, a nawet łagodniejszy. Większość chorych przechodzi ją lekko lub średnio ciężko - uspokaja dr Grzesiowski.
Mimo to osoby, które są najbardziej narażone na powikłania, czyli m.in. dzieci poniżej 2. roku życia i kobiety w ciąży powinni szczególnie się chronić.
- Te osoby nie mają nabytej odporności lub jest ona osłabiona, dlatego wirus łatwiej wnika do ich organizmu, szybciej się rozprzestrzenia i może powodować u nich komplikacje - tłumaczy ekspert.
5. Jakie powikłania może spowodować?
Najczęściej jest to ciężka niewydolność oddechowa spowodowana zapaleniem płuc, które wywołał wirus A/H1N1.
- Osoba, u której taki stan wystąpi, wymaga leczenia szpitalnego. Inne komplikacje wynikają z nadkażeń bakteryjnych.
Są to np. pneumokokowe zapalenie płuc lub zapalenie ucha środkowego - podumowuje specjalista.