Reklama

6 leczniczych właściwości mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa jest skrzyżowaniem mięty zielonej i wodnej. Wykorzystywana jest w produkcji gumy do żucia, cukierków, pasty do zębów i płynów do płukania ust. Nazwę swą bierze od charakterystycznego smaku, lekko przypominającego pieprz. Roślina ta nie służy jedynie jako substancja poprawiająca smak. Ma również liczne zastosowanie medyczne - pomaga w leczeniu wielu rodzajów dolegliwości fizycznych i psychicznych. Można ją wykorzystywać w postaci liści, olejków, herbaty, wyciągu oraz tabletek. Oto tylko kilka leczniczych właściwości mięty pieprzowej.

Leczy zespół jelita drażliwego

Przy pomocy tej rośliny można leczyć objawy zespołu jelita drażliwego (IBS), takie jak skurcze żołądka i wzdęcia. Pomaga zrelaksować zwieracz przełyku, co znacząco zmniejsza objawy dolegliwości. Ponadto pomaga w łatwiejszym przechodzeniu żywności przez żołądek. Zalecane jest picie herbaty miętowej kilka razy dziennie. Do jej przygotowania wystarczy łyżeczka suszonych liści mięty pieprzowej, którą należy zalać filiżanką wrzącej wody. Naczynie przykryć i spokojnie odczekać 10 minut. Potem wywar należy odcedzić i cieszyć się smakiem herbaty.

Łagodzi bóle głowy

Reklama

Mięta pieprzowa pomaga łagodzić różne rodzaje bólów głowy, takie jak migreny, bóle związane ze stresem lub zbyt dużym napięciem nerwowym. Zioło to posiada również niezwykłe właściwości, które pomagają zmniejszyć wrażliwość na ból. Potrafi także poprawić krążenie krwi i zrelaksować napięte mięśnie.

Warto zmieszać 3 krople olejku z mięty pieprzowej w jednej łyżce olejku jojoba lub oliwy z oliwek. Substancję tą delikatnie rozmasuj na karku i skroniach. Taki masaż powinien trwać od 5 do 10 minut. Charakterystyczny zapach olejku z mięty pieprzowej posiada również właściwości kojące.

Minimalizuje nudności

Mięta pieprzowa może przyczynić się do zmniejszenia nudności i wymiotów. Aktywuje bowiem enzymy potrzebne do trawienia, co z kolei minimalizuje te negatywne objawy. Według badań mięta może skutecznie łagodzić nudności pooperacyjne. Dla osiągnięcia najlepszego efektu należy powoli wypić filiżankę ciepłej herbaty miętowej Można też ssać twarde cukierki miętowe.

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie kilku kropelek miętowego olejku na chusteczce i wdychanie go co pewien czas.

Jest pomocna w ochronie zdrowia jamy ustnej

Mięta hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej, przez co zapobiega próchnicy, chorobom dziąseł i innym problemom jamy ustnej. Dodatkowo odświeża nasz oddech. Jeśli chcemy, by dolegliwości jamy ustnej omijały nas z daleka, warto żuć 5 do 6 świeżych liści mięty pieprzowej na dobę. Podobne efekty daje używanie odpowiedniej pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej.

Poprawia trawienie

Niestrawność jest jednym z najczęstszych schorzeń, które można leczyć przy pomocy mięty pieprzowej. Pomaga ona zrelaksować mięśnie brzucha, poprawia przepływ żółci i wspomaga trawienie. Kojący zapach mięty dodatkowo pobudza produkcję enzymów trawiennych. Aby zwalczyć objawy niestrawności, warto umieścić kilka kropli olejku z mięty pieprzowej w szklance ciepłej wody i otrzymany napój wypić po zjedzeniu posiłku.

Pomaga w walce z pryszczami i trądzikiem

Mięta pieprzowa posiada silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwutleniające, które czynią cuda dla naszej skóry i chronią ją przed trądzikiem. Pomaga także zmniejszyć produkcję łoju skórnego. Świeżo wyciśnięty sok z mięty pieprzowej należy nałożyć w formie okładu na twarz. Okład powinno się trzymać przez 15 do 20 minut, a następnie spłukać skórę zimną wodą. Cały proces powtarzamy raz lub dwa razy dziennie, aż stan naszej skóry ulegnie poprawie. Można również zaaplikować kilka kropli olejku z mięty pieprzowej bezpośrednio na zainfekowany obszar skóry (2 do 4 razy dziennie).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy