Reklama

6 mitów na temat raka prostaty

Nowotwór prostaty jest najpopularniejszym typem raka wśród mężczyzn. Przewidywano na 2015 rok 221 tysięcy nowych przypadków raka prostaty w Stanach Zjednoczonych oraz więcej niż 27,5 tysiąca zgonów (drugi po nowotworze płuc). Mimo że choroba ta jest bardzo popularna, to nadal istnieje wiele nieprawdziwych o niej informacji. Oto 6 mitów, w które nie powinieneś wierzyć...

Tylko starsi mężczyźni chorują na tą chorobę

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem (65% zdiagnozowanych przypadków to mężczyźni w wieku 65+), jednak nie oznacza, to że młodsze osoby nie są w grupie ryzyka.

Pozostałe 35% może zachorować w wieku 40 czy 50 lat, a fundacja zauważa, że ryzyko raka prostaty dramatycznie wzrasta u 1 na 38 mężczyzn po 40 roku życia. Jest to duży kontrast, jeśli chodzi o mężczyzn poniżej 40 roku życia, których ryzyko to 1 na 10 tysięcy.

Nowotwór prostaty jest zazwyczaj dziedziczny

Występowanie choroby w rodzinie jest głównym czynnikiem ryzyka (innymi dużymi czynnikami są wiek i rasa),jednak tylko 5-10% przypadków najprawdopodobniej jest spowodowanych dziedziczeniem lub genetycznymi skłonnościami do tej choroby.

Reklama

Posiadanie brata chorującego na raka jest większym ryzykiem zachorowania niż posiadanie ojca chorującego na tę chorobę. Mimo to ryzyko rośnie, jeśli posiadasz członka rodziny (rodziców, rodzeństwo, dzieci), którzy zostali zdiagnozowani przed ukończeniem 65 roku życia.

Wyższy poziom antygenów raka prostaty oznacza, że jesteś chory

Test PSA mierzy specyficzne dla raka prostaty antygeny, które mają na celu uzyskać odpowiedź od organizmu. Jednak jeśli twoje wyniki pokazują podwyższony poziom PSA, to nie oznacza to, że masz raka – odpowiedź antygenów może być spowodowana innymi dolegliwościami medycznymi. Otyli mężczyźni chorujący na raka prostaty mogą mieć niższy poziom PSA. Oprócz tego warto powiedzieć, że test PSA nie jest testem na raka, tylko pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Aktywność seksualna zwiększa ryzyko raka prostaty

Kiedyś naukowcy wierzyli, że duża aktywność seksualna zwiększa ryzyko raka prostaty, jednak dobra wiadomość jest taka, że okazało się, że duża aktywność seksualna zmniejsza ryzyko zachorowania.

Mężczyźni, którzy mają wytrysk 21 lub więcej razy w miesiącu mają o 33% mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty niż mężczyźni, którzy mają wytrysk 4-7 razy w miesiącu. W badaniu wzięli udział mężczyźni w wieku od 46 do 81 lat, którzy byli aktywni seksualnie od wczesnej młodości.

Leczenie raka prostaty prowadzi do impotencji

Prawdą jest, że operacja raka prostaty niesie ze sobą ryzyko impotencji, które zmniejsza libido, jednak nie oznacza to, że zamienić leczenie na impotencje. Są metody, które mogą pomóc w wyleczeniu tej dolegliwości.

Dla niektórych mężczyzn może minąć rok od operacji zanim pojawi się erekcja (oraz 2 lata penetracji seksualnej), jednak może to nastąpić wcześniej. Około 60% mężczyzn po operacji mogą zacząć uprawiać seks po 2 latach.

Rak prostaty jest chorobą postępującą powoli

Niektóre przypadki nowotworu prostaty rozwijają się powoli, jednak inne są o wiele bardziej agresywne. Co ciekawe śmiertelne zagrożenie (według skal Gleason'a) raka pozostaje takie samo przez cały okres choroby, co oznacza, że pierwsza diagnoza jest właściwa. W niektórych przypadkach mężczyźni mogą umrzeć z przyczyn naturalnych, a nie z powodu raka prostaty. Z kolei w innych przypadkach, wyższy poziom skali Gleason'a może wskazywać na agresywnego guza, który wymaga natychmiastowego leczenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy