Reklama

6 ostrzegawczych sygnałów niedoczynności tarczycy

Tarczyca, narząd w kształcie motyla umiejscowiony w obrębie szyi, odgrywa bardzo ważna rolę, jeśli chodzi o metabolizm organizmu. Zła praca tarczycy ma wpływ na każdy aspekt zdrowia, a w szczególności na wagę, powoduje depresję oraz spadek energii. Niezdiagnozowana choroba może zwiększyć ryzyko otyłości, chorób serca, depresji, nerwicy, wypadania włosów, problemów seksualnych, bezpłodności oraz wielu innych dolegliwości. Rozpoznanie oraz prawidłowe leczenie niedoczynności tarczycy jest bardzo ważne. Oto 6 symptomów mogących wskazywać na problemy z tym narządem. Pamiętaj, że nie musisz mieć ich wszystkich, aby choroba została zdiagnozowana.

Bezpłodność

Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem i utrzymaniem ciąży, ponieważ jej złe funkcjonowanie ma negatywny wpływ na zdrowie układu rozrodczego.

Wraz z rozwojem medycyny i nowymi informacjami na temat badań tarczycy, zmniejszył się zakres referencyjny mówiący o tym, że problemy z zajściem w ciąże spowodowane mogą być nieprawidłowym funkcjonowaniem tego narządu. Kobiety, które nie mogą zajść w ciąże, w pierwszej kolejności poddawane są właśnie badaniom tarczycy.

Niewyjaśnione przybieranie na wadze

Jednym z najwcześniejszych symptomów niedoczynności tarczycy jest nagły przyrost wagi, spowodowany niskim poziomem hormonów T3 i T4, które spowalniają metabolizm. Osoby z niedoczynnością tarczycy mają także problemy z utrzymaniem wagi nawet podczas rygorystycznej diety i regularnych treningów.

Reklama

Zmęczenie

Zmęczenie i brak energii mogą być spowodowane wieloma dolegliwościami, jednak objawy te mogą być także związane z niedoczynnością tarczycy. Jeśli po przespanej nocy budzisz się zmęczony, może być to spowodowane chorą tarczycą, ponieważ zbyt mała ilość produkowanych przez nią hormonów sprawia, że twoje mięśnie nie otrzymują dostatecznej ilości energii.

Worki pod i wokół oczu

Nadmiar zgromadzonych płynów spowodowany jest spowolnionym metabolizmem białek. Zdrowa tarczyca rozkłada białka i zapobiega ich wracaniu do układu limfatycznego. Worki pod oczami mogą świadczyć także o niewydolności gruczołu nadnerczy i zmniejszonej ilości progesteronu.

Depresja

Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnioną pracę mózgu, co przyczynia się do utraty koncentracji, która może prowadzić do depresji. Niestety depresja spowodowana niedoczynnością tarczy jest bardzo często lekceważona. Osoby zmagające się z problemami z tarczycą mogą również skarżyć się na osłabienie.

Wysoki cholesterol

Niski poziom hormonów tarczycy oraz wysoki poziom TSH, które stymulują pracę tarczycy, mogą prowadzić do podwyższonego cholesterolu.

Wyniki badań opublikowane w 2012 roku w magazynie „Clinical Thyroidology” pokazały, że wysoki poziom TSH powiązany jest z podwyższonym poziomem cholesterolu. Na szczęście łagodna niedoczynność tarczycy nie powoduje takiego efektu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tarczyca dieta | niedoczynność tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama