Reklama

6 sposobów na gazy i wzdęcia

Bądźmy szczerzy – mówienie o gazach i wzdęciach to nic przyjemnego, ale to problem powszechny na tyle, że powinniśmy się przełamać. Nie owijając w bawełnę, gazy, bąki czy jakkolwiek je nazywacie, zawsze stawiają nas w niekomfortowej sytuacji, zwykle mamy z nimi problem w najmniej odpowiednim momencie – w zatłoczonej windzie lub w absolutnie cichym biurze czy klasie. Zwykle są zupełnie nieszkodliwe, ale mogą pojawiać się jako objaw choroby, dlatego trzeba zwracać na nie uwagę. Istnieje mnóstwo przyczyn, dla których pojawiają się gazy, dużo sposobów na radzenie sobie z nimi, w tym także zupełnie łatwych i naturalnych.

Wypij kubek herbaty z mięty

Mięta jest świetna w uśmierzaniu kłującego bólu żołądka i bólów związanych z gazami. Zawarty w niej olejek eteryczny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Wpłynie także uspokajająco na twoje nerwy, które czasem dają się we znaki pod postacią problemów z przewodem pokarmowym. Poświęć chwilę na wypicie herbaty z mięty po obiedzie lub kolacji.

Uwolnij je

Każdemu zdarza się dzień kiedy jego brzuch jest pełen pęcherzyków, które za wszelką cenę chcemy zatrzymać. Jeżeli taki dzień nadejdzie dla ciebie – nie trzymaj gazów w sobie przez cały dzień. Oczywiście, to nie zawsze jest możliwe, ale jeśli uda ci się zdobyć chwilę samotności, nie krępuj się. Powietrze musi się jakoś wydostać, w przeciwnym razie będzie się kumulowało i będziesz się czuć jeszcze gorzej.

Reklama

Imbir twoim wybawcą

Nieważne, czy masz mdłości, zmagasz się z grypą żołądkową lub cierpisz z powodu niestrawności, są duże szanse, że imbir podany w odpowiedniej postaci, pomoże ci jak nic innego. Imbir działa wiatropędnie, co znaczy, że zapobiega tworzeniu się nadmiaru gazu, co umożliwia wydalanie.

Jest kilka sposobów na podanie imbiru, a ten należy do naszych ulubionych: wybierz ładny i świeży kawałek korzenia imbiru; oczyść go pod ciepłą wodą; odkrój 4-6 cienkich plasterków lub zetrzyj podobną ilość na tarce; zalej imbir gorącą wodą. Do mikstury możesz dodać cytryny i miodu, jeżeli masz na to ochotę. Przykryj szczelnie kubek i pozostaw go na 10 minut. Wypij póki gorące po lub przed posiłkiem, aby wspomóc proces trawienia.

Jedz kminek

Przez wieki kminek używany był do usuwania gazów z organizmu. W Anglii od czasów średniowiecza kminek był powszechnie stosowany właśnie w tym celu. Możesz zjadać niewielką garść ziarenek kminku, ale jeśli ich smak jest dla ciebie za mocny, spróbuj krakersów lub paluszków z dodatkiem kminku, które również mogą się okazać pomocne.

Pij herbatę rumiankową

Jeżeli herbata miętowa ci nie odpowiada lub nie działa na ciebie, możesz spróbować zastąpić ją herbatą z rumianku. Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i relaksująco. Może także pomóc przy problemie z gazami, jeżeli powodowane są przez niestrawność lub zgagę. Mięta natomiast zadziała jedynie przy niestrawności.

Zagotuj wodę i zalej nią herbatę. Przykryj kubek i pozwól herbacie parzyć się przez pełne 10-15 minut. Wyciśnij torebkę do końca, zanim wyjmiesz ją z kubka. Możesz dodać odrobinę miodu lub soku z cytryny.

Jedz dynię

Gazy są zwykle powodowane przez niepoprawne trawienie, wówczas pokarm bogaty w białko (np. fasola) może wywołać nie lada problem. Białko nie jest łatwe do strawienia, więc dostaje się do jelit jeszcze nieprzetrawione. Wówczas zaczynają działać bakterie jelitowe i powstaje produkt uboczny – gazy. Dynia może okazać się pomocna ponieważ redukuje ilość wytwarzających się gazów. Dodawaj ją do jednego z dań w ciągu dnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kminek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy