Reklama

7 cennych właściwości orzechów włoskich

Często to, co najprostsze jest również najlepsze dla naszego zdrowia i tak właśnie jest w przypadku orzechów, w których Matka Natura ukryła prawie idealną mieszankę białka, zdrowych tłuszczy, błonnika, steroli roślinnych, przeciwutleniaczy, a także wiele witamin i minerałów. Królem wśród orzechów można okrzyknąć orzecha włoskiego, ponieważ jak donoszą naukowcy potrafi on na wiele sposobów pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, zjadany w stosunkowo niewielkich dawkach. Zjadanie około 30 gram orzechów włoskich dziennie (to mniej więcej siedem łuskanych orzechów) wystarczy, aby w pełni skorzystać z niesionych przez nie korzyści dla zdrowia.

Zwalczanie raka

Orzechy włoskie mogą pomóc zmniejszać ryzyko wystąpienia nie tylko raka prostaty, ale również piersi. Przeprowadzono badanie, w którym myszom podawano ilość odpowiadającą 70 gramom ludzkiej dawki przez 18 tygodni. Okazało się, że u myszy, które zjadały orzechy guz rak prostaty był znacznie mniejszy i wolniej się rozwijał w porównaniu z myszami, którym podawano taką samą ilość tłuszczu, ale z innych źródeł.

Ogólnie rzecz biorąc dieta orzechowa zredukowała wzrost raka prostaty o 30 – 40 procent. Inne badanie przeprowadzone na myszach, którym codziennie podawano ilość odpowiadającą dwóm garściom orzechów włoskich, wykazało spadek ryzyka wystąpienia raka piersi o połowę, oraz opóźniło rozwój guza o 50 procent.

Reklama

Zdrowe serce

Orzechy włoskie zawierają aminokwas L-argininę, która dobrze wpływa na układ naczyniowy u ludzi z chorobami serca, lub u osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca spowodowanym licznymi czynnikami kardiologicznymi. Jeśli cierpisz na opryszczkę, lepiej unikaj lub ogranicz spożycie orzechów włoskich, ponieważ wysoki poziom argininy może źle wpłynąć na obecność aminokwasu o nazwie lizyna, co z kolei może powodować nawracanie opryszczki.

Orzechy włoskie zawierają również kwas alfa-linolenowy (ALA) z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3, który posiada właściwości przeciwzapalne i może zapobiegać tworzeniu się patologicznych zakrzepów krwi. Wyniki badań potwierdzają, że osoby mające w swojej diecie składniki z dużą ilością ALA są w mniejszym stopniu zagrożone śmiertelnym atakiem serca oraz występuje u nich prawie 50% niższe ryzyko nagłej śmierci sercowej.

Zjadanie zaledwie czterech orzechów włoskich dziennie znacznie zwiększa we krwi poziom zdrowego dla serca ALA. Spożywanie orzechów włoskich pomaga utrzymać cholesterol na zdrowym poziomie.

Inne badania potwierdziły, że jedzenie zaledwie ok. 30 gramów orzechów włoskich dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. U osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia tego typu chorób spożywanie orzechów znacznie obniża ryzyko śmierci.

Rzadkie i skuteczne przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze są kluczowe dla naszego zdrowia, ponieważ kontrolują szybkość, z którą się starzejemy zwalczając wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia.

Orzechy włoskie zawierają kilka unikatowych i skutecznych przeciwutleniaczy, które są obecne jedynie w niewielu powszechnie dostępnych produktach spożywczych. Należą do nich juglon. (tannin tellimagrandin) i moryna.

Przeciwutleniacze obecne w orzechach włoskich mają niesamowicie silne właściwości zwalczające wolne rodniki. Badania udowodniły, że polifenole znajdujące się w orzechach mogą pomagać w zapobieganiu zniszczeniom wątroby spowodowanym chemicznie.

Inne badanie wykazało, że orzechy, a w szczególności orzechy włoskie mają właściwości przeciwutleniające. Polifenole pochodzące z orzechów włoskich wykazały się największą skutecznością wśród polifenoli wszystkich badanych orzechów, a także najwyższą aktywnością przeciwutleniającą.

Waga pod kontrolą

Wzbogacenie diety o odpowiednią ilość orzechów włoskich może ci pomóc w utrzymaniu idealnej wagi. U 31 osób, które miały w swoim jadłospisie dodatkową porcję orzechów lub orzechy w zastępstwie innych pokarmów odnotowano utratę dodatkowych 500 gramów i 1,2 cm mniej w obwodzie talii. Jedzenie orzechów wpływa również na zwiększenie poczucia sytości już po trzech dniach.

Zdrowy mózg

Orzechy włoskie zawierają pewną ilość składników neuroprotekcyjnych, w skład, których wchodzą witamina E, kwas foliowy, melatonina, kwasy omega 3 oraz przeciwutleniacze. Badania udowadniają, że spożywanie orzechów włoskich może wspierać działanie mózgu, czyli na przykład polepszyć rozumowanie indukcyjne u młodzieży dorosłej.

Inne badanie wykazało, że spożywanie pokarmów z dużą zawartością przeciwutleniaczy, takich jak na przykład orzechy włoskie może „zredukować zwiększoną podatność na stres oksydacyjny, która pojawia się z wraz z wiekiem”, „polepszyć zdrowie” a także „polepszyć funkcje poznawcze i ruchowe w procesie starzenia się”.

Cukrzyca

Dobry tłuszcz obecny w orzechach włoskich polepsza parametry metaboliczne u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. U dorosłych z nadwagą chorujących na cukrzycę typu 2, którzy codziennie spożywali jedną czwartą szklanki orzechów włoskich zanotowano spadek poziomu insuliny (na czczo) w porównaniu z osobami, które orzechów nie jadły. Korzystne zmiany zauważono już po pierwszych trzech miesiącach eksperymentu.

Dlaczego należy jeść orzechy włoskie razem ze skórką

Zewnętrzna warstwa łuskanego orzecha włoskiego – biaława, łuszcząca się (lub czasem pokryta woskiem) skórka – ma cierpki smak, ale powstrzymaj się przed jej usunięciem. Ponoć prawie 90% przeciwutleniaczy w orzechy włoskim znajduje się właśnie w osłaniającej go skórce, co sprawia, że jest to jego najzdrowsza część. Aby spożywanie orzechów włoskich przyniosło jak najwięcej korzyści wybieraj te organiczne i surowe, a nie napromieniowane czy pasteryzowane.

Ostrzeżenie

Musisz mieć świadomość, że orzechy włoskie łatwo się psują i zawarte w nich zdrowe tłuszcze mogą ulec zniszczeniu. Jeśli kupujesz dużą ilość łuskanych orzechów włoskich unikaj tych, które wyglądają na pokurczone lub mają zapach sugerujący, że są zjełczałe, albo też tych, których świeżości nie możesz zweryfikować. Orzechy włoskie powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku w lodówce lub zamrażarce, bez względu na to czy są łuskane czy też nie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy