Reklama

7 przyczyn niewyraźnego widzenia

Niewyraźne widzenie to bardzo powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co leży u jego podłoża, jest wizyta u lekarza. W razie jakichkolwiek problemów z widzeniem nie warto z tym zwlekać. Nawet jeśli nasze dolegliwości wydają się przejściowe lub niezbyt uciążliwe, dotyczą przecież jednego z najważniejszych zmysłów. Lekarz na podstawie wywiadu i przeprowadzeniu podstawowych badań będzie mógł odpowiednio zdiagnozować nasz problem oraz przepisać potrzebne leki. Przyczyny niewyraźnego widzenia:

Suche oczy

Jeśli twoje oczy nie produkują odpowiedniej ilości łez, może to skutkować niewyraźnym widzeniem. Suchym oczom można zaradzić niekiedy kroplami do oczu, jakie można zakupić bez recepty. Przepisanie recepty będzie konieczne w przypadku, gdy dolegliwości się utrzymują lub nasilają.

Wada wzroku

Wada wzroku polega na niezdolności oka do prawidłowego zogniskowania obrazu. Najczęstszymi wadami wzroku są dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Problemy te mogą być bardzo uciążliwe, jednak zwykle łatwo im zaradzić dzięki odpowiednim soczewkom i regularnemu badaniu wzroku.

Reklama

Migreny

Migreny mogą uprzykrzać życie w różnych jego aspektach. Wiele osób, które cierpią z powodu migreny, narzeka również na problemy z widzeniem. Jeśli cierpisz na bóle głowy tak silne, że wpływają one na pogorszenie się ostrości widzenia, powinnaś skontaktować się z neurologiem.

Leki

Wiadomo, że każdy lek może nieść za sobą działania niepożądane. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki i zauważyłaś u siebie pogorszenie się wzroku, sprawdź listę działań niepożądanych na ulotce. Być może znajdują się na niej ostrzeżenia o kierowaniu pojazdami mechanicznymi czy innymi czynnościami.

Katarakta

Katarakta, zamglone widzenie, dotyka w większości starsze osoby i pogarsza się z czasem. W przeciwieństwie do wad wzroku, katarakta nie może być korygowana poprzez okulary i może być usunięta jedynie podczas zabiegu chirurgicznego.

Jaskra

Niewyraźne widzenie może być oznaką jaskry, polegającej na zwiększaniu się ciśnienia w oku i uszkadzania nerwu wzrokowego. Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki jaskry, powinnaś się regularnie badać, gdyż wczesne objawy tej choroby rzadko mają miejsce.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba polegająca na zaburzeniach poziomu cukru w organizmie, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi do oczu i innych organów. Jeśli masz cukrzycę i zaczynasz niewyraźnie widzieć, może to być objaw retinopatii cukrzycowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy