7 wczesnych sygnałów alergii
Czasami organizm niemowlęcia już w pierwszych tygodniach życia daje znać, że maluch jest na coś uczulony. Sprawdź, jakie objawy mogą o tym świadczyć.
Uciążliwe kolki, różnego typu podrażnienia oraz krostki na skórze lub biegunki miewa większość dzieci. Czasami zdarza się jednak, że dolegliwości te - zwłaszcza nasilone lub nawracające - są pierwszym objawem alergii. Wyjaśniamy, kiedy typowe niemowlęce przypadłości nie stanowią powodu do niepokoju, a kiedy lepiej zgłosić się do lekarza, by w porę rozpocząć właściwe leczenie i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Bezwiedne wydostawanie się z buzi maluszka niewielkich ilości pokarmu jest objawem fizjologicznym u niemowlęcia do ok. 6. miesiąca życia. Wynika ono z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Zazwyczaj ulewają dzieci, które jedzą szybko i łapczywie.
Jak pomóc dziecku? Aby zapobiec ulewaniu, po każdym posiłku potrzymaj malca pionowo do czasu, aż mu się odbije. Rób też przerwy podczas karmienia i co kilka minut podnoś smyka do odbicia. Staraj się także go nie przekarmiać.
Kiedy do alergologa?
Twój niepokój powinno wzbudzić zwracanie przez dziecko dużych ilości pokarmu (co wskazuje, że są to raczej wymioty) oraz to, że smyk nie przybiera na wadze. Nasilone ulewanie może świadczyć o alergii pokarmowej. W takiej sytuacji maluch będzie musiał przejść na dietę eliminacyjną (czyli wykluczającą pewne pokarmy), którą ustali lekarz.
Jej ataki zazwyczaj występują w godzinach popołudniowych i wieczorem. Niemowlę ma wówczas twardy i napięty brzuszek, często oddaje gazy, jest niespokojne i płaczliwe. Tego rodzaju dolegliwości miewa większość dzieci. Powstają one wskutek nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach i wynikają z niedojrzałości przewodu pokarmowego maleństwa. W zdecydowanej większości przypadków kolki mijają samoistnie w 3. miesiącu życia. Jak pomóc dziecku? Aby złagodzić atak kolki, masuj brzuszek malca i rób mu ciepłe okłady. Możesz też nosić brzdąca leżącego na brzuszku na swoim przedramieniu. Jeśli dolegliwości nie ustępują, podaj dziecku jeden ze środków przeciw wzdęciom, które są dostępne w aptekach bez recepty, np. Bobotic, Esputicon.
Kiedy do alergologa?
Jeżeli dolegliwości pojawiają się w różnych porach dnia i nocy, maluszek wymiotuje, ma biegunkę i wysypkę lub kolka utrzymuje się dłużej niż do 3. miesiąca, skontaktuj się z lekarzem. Może się okazać, że smyk ma alergię pokarmową - wtedy konieczna będzie dieta.
Przesuszony, łuszczący się w przegubach rączek i nóżek naskórek ma większość noworodków, a zwłaszcza tych, które urodziły się po planowanym terminie.
Jak pomóc dziecku? Do nawilżania i natłuszczania suchej skóry maluszka używaj 2-3 razy dziennie specjalnych maści i kremów, np. Oilatum, Balneum. Codziennie kąp brzdąca w letniej wodzie z dodatkiem natłuszczających emulsji, np. Oillan, Emolium. Nie zakładaj też dziecku ciasnych i szorstkich ubranek, które drażnią delikatny naskórek.
Kiedy do alergologa?
Jeśli zmiany na skórze nie mijają pomimo nawilżania, skóra się łuszczy, a dziecko nieustannie się drapie, idź do lekarza. Może być to objaw atopowego zapalenia skóry.
Jest odruchem obronnym organizmu - dzięki niemu malec pozbywa się śliny, śluzu i ciał obcych, które dostały się do dróg oddechowych. Może być sygnałem różnych chorób. Nie zawsze wymaga jednak leczenia.
Jak pomóc dziecku? Jeśli malec sucho pokasłuje, często dawaj mu pić. Regularnie wietrz pokój brzdąca i nawilżaj w nim powietrze. Ulgę dziecku przyniesie też podanie syropu, np. Stodal, Bronchicum.
Kiedy do alergologa?
Jeżeli kaszel utrzymuje się długo, towarzyszy mu duszność, ale smyk nie ma gorączki, można przypuszczać, że jego przyczyną może być alergia, np. na kurz.
To tłuste, szarożółte łuski (przypominające wyglądem strupy), które mogą pojawić się na główce malca między 2. a 8. tygodniem życia.
Jak pomóc dziecku? Codziennie na godzinę przed kąpielą przykładaj maluszkowi ciepły kompres z gazy nasączonej oliwką. Następnie umyj dziecku główkę i wyczesz łuski miękką szczoteczką.
Kiedy do alergologa?
Jeśli ciemieniucha nawraca lub jest bardzo rozległa, a malec ma też np. wysypkę, skonsultuj się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o atopowym zapaleniu skóry.
Krostki i podrażnienia na skórze miewają wszystkie niemowlęta. Zmiany mogą być efektem przegrzania (potówki), działania hormonów mamy (trądzik) lub odparzenia (rumień skóry).
Jak pomóc dziecku? Przygotuj malcowi kąpiel z roztworem nadmanganianu potasu - odkazi i wysuszy zmiany na ciele brzdąca.
Kiedy do alergologa?
Jeśli wysypka zlokalizowana na twarzy wygląda tak, jakby jakby dziecko miało czerwone, polakierowane policzki, odwiedź z malcem alergologa.
U malca karmionego wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku takie kupki stanowią normę. Jeśli jednak starsze dziecko w ciągu kilkunastu godzin odda 3 lub więcej półpłynne stolce, to znak, że ma biegunkę.
Jak pomóc dziecku? Podaj marchwiankę, która działa zapierająco lub sok z jagód. Pracę przewodu pokarmowego poprawią także probiotyki.
Kiedy do alergologa?
Jeśli smyk ma bóle brzucha i oddaje rozluźnione stolce z domieszką krwi lub śluzu, może to oznaczać, że ma alergię pokarmową, np. na białka mleka krowiego. Wtedy konieczna będzie specjalna dieta.