Reklama

8 zasad bezpiecznego podawania leków

Nawet zwykły syrop czy krople do nosa silnie wpływają na delikatny organizm dziecka. Proste wskazówki pozwolą uniknąć błędów i sprawią, że malec szybciej wróci do zdrowia.

Podstawową zasadą, jakiej powinniśmy się trzymać, jest niepodawanie dziecku żadnych leków na receptę bez polecenia lekarza. Nawet jeśli zostały przepisane mu przy poprzedniej chorobie i zostały, tym razem mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Ale są jeszcze mniej oczywiste reguły, o których warto pamiętać...

1. Używamy dołączonej miarki

Nie podajemy leków łyżeczką do herbaty, ponieważ mają one różne objętości. Nie będziemy więc mieć pewności, że ta, której używamy, ma np. dokładnie 5 ml. Szczególnie starannie powinny być odmierzane porcje antybiotyku - miarką z podziałką.

Reklama

2. Pilnujemy godzin podania leku

Antybiotyki stosuje się zwykle co 8 lub 12 godzin, leki przeciwgorączkowe nawet co 4-6 godzin. Trzeba o tym pamiętać i ustalić dziecku wygodne pory aplikowania (by nie wypadły np. w środku nocy). Przestrzeganie ich jest ważne, by utrzymywać odpowiednie stężenie leku we krwi.

3. Nie rozkruszamy tabletek

Nie wysypujemy też proszku z kapsułki, słowem - nie zmieniamy postaci przepisanego leku. Możemy sprawić, że będzie mniej skuteczny. Nie mieszamy też lekarstw z napojami. Jeśli dziecko nie wypije całej porcji płynu, nie będzie wiadomo, jaką dawkę leku faktycznie połknęło. Poza tym mleko i soki mogą wchodzić w reakcję z antybiotykiem i osłabić jego działanie.

4. Gdy nie ma poprawy, alarmujemy lekarza

To ważne szczególnie w przypadku antybiotyku. Jeżeli po ok. 4-5 dniach przyjmowania leku samopoczucie dziecka się nie poprawia, to sygnał, że lekarstwo prawdopodobnie zostało źle dobrane i nie działa na bakterie, które wywołały chorobę. Lekarz zapewne zdecyduje się o przepisaniu innego leku.

5. Przed podaniem antybiotyku zbijamy gorączkę

Dzięki temu ryzyko, że maluch zwymiotuje lekarstwo, będzie mniejsze. Jeśli jednak dziecko zwróci tuż po lub w ciągu godziny od przyjęcia preparatu, należy podać go jeszcze raz. Gdy maluch dostanie torsji 4 godziny po połknięciu leku, nie należy podawać go jeszcze raz, bo już się wchłonął.

6. Pamiętamy o probiotykach

Preparaty te zawierają tzw. dobre bakterie, które przywracają naruszoną przez leki florę bakte-ryjną jelit, hamują procesy zapalne i wzmacniają odporność. Stosowanie probiotyków jest szczególnie polecane w czasie leczenia antybiotykami, które najmocniej wyjaławiają przewód pokarmowy. Większości probiotyków (wyjątkiem jest Dicoflor 30) nie należy podawać jednocześnie z antybiotykami (najlepiej zrobić to przynajmniej godzinę po podaniu dawki antybiotyku), ponieważ dobroczynne bakterie zginą, zanim zdążą cokolwiek zdziałać.

7. Nie stosujemy kropel do nosa dłużej niż pięć dni

Krople, których działanie polega na obkurczaniu przekrwionej śluzówki nosa (np. xylometazolin) dłużej stosowane wysuszają ją, a nawet uszkadzają. Może to doprowadzić do krwawień z nosa i tzw. polekowego kataru.

8. Nie wyrzucamy załączonej ulotki

Podstawowe zasady stosowania lekarstwa powinien wyjaśnić lekarz, ale mimo to ulotkę warto przeczytać i zachować. Są w niej ważne informacje m.in. o tym, jak przyrządzić lek (co jest ważne, gdy ma on postać zawiesiny), jak go przechowywać, by nie stracił swoich właściwości. W ulotce są też opisane ewentualne niepokojące skutki uboczne preparatu oraz informacja o tym, z jakimi innymi lekami lepiej go nie łączyć.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy