Reklama

9 ciekawostek na temat temperatury naszego ciała

Temperatura naszego ciała ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i życia. Warto więc wiedzieć, co może wpływać na jej zachwiania.

Dlaczego kobietom zwykle jest zimniej niż mężczyznom?

Kobiety mają procentowo więcej tłuszczu, aby zatrzymywać więcej ciepła wewnątrz ciała, dzięki czemu ważne organy są utrzymywane w cieple, natomiast brakuje go dla kończyn. A kiedy mamy zimne dłonie i stopy, reszta ciała również ulega wyziębieniu. Badania wskazują na fakt, iż kobiety mają niższy próg odczuwania zimna niż mężczyźni.

Temperatura naszego ciała to nie 37°C

Złoty standard wyznaczony został dzięki badaniom przeprowadzonym w XIX wieku. Jednak ostatnie badania udowodniły przy użyciu o wiele dokładniejszych termometrów, że średnia temperatura naszego ciała bliższa jest 36,7°C. Co ciekawe, w jakimkolwiek czasie ją mierzymy, mało prawdopodobne jest, by wyniosła dokładnie 36,7°C.Temperatura naszego ciała zmienia się w ciągu dnia od około 36,4°C rano do 36,9°C wieczorem. Temperaturę 37,5 uważa się za odpowiednią.

Reklama

Temperatura ciała obniża się wraz z wiekiem

Temperatura naszego ciała nie pozostaje również taka sama w ciągu całego naszego życia. Z dekady na dekadę obniża się, a ta zmiana jest szczególnie znacząca w późniejszym wieku.

Nie tracimy więcej ciepła przez głowę

Oto błędna logika często słyszanego przesądu. Głowa to jedynie 10% powierzchni naszego ciała. Tak więc, jeśli przez głowę tracilibyśmy 75% ciepła ciała, musielibyśmy tracić niemal 20 razy więcej ciepła na centymetr kwadratowy niż w każdej innej części naszego ciała. Badania wykazują, że ludzie tracą taką samą ilość ciepła z każdej części ciała.

Kłamstwo może sprawić, że nos robi się cieplejszy

Możemy to nazwać efektem Pinokia. Badacze użyli termografii do badania, które wykazało, że niepokój związany z mówieniem nieprawdy sprawia, że miejsca w okolicach nosa i oczu robią się cieplejsze.

Podczas choroby gorączka jest często dobrym objawem

Gorączka jest nieprzyjemnym objawem, badania wykazały, że dzięki niej nasz układ odpornościowy lepiej zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Wcześniej sądzono, że mikroby, które infekują nasz organizm, nie mogą się mnożyć w wysokiej temperaturze. Jednak nowe prace sugerują, że nasz układ immunologiczny działa bardziej skutecznie, kiedy organizm ma podwyższoną temperaturę. Chociaż bardzo wysokie temperatury są niebezpieczne dla człowieka i powinny być obniżane, należy się zastanowić, czy od razu zbijać jedynie lekko podwyższoną temperaturę.

Temperatura ciała może wpływać na wagę

Naukowcy wykazali, iż otyłość związana jest ze znacznym obniżeniem temperatury wewnętrznej ciała w ciągu dnia. Zmniejszona możliwość wykorzystania energii jako ciepła u osób otyłych w porównaniu ze szczupłymi może skutkować w dalszej perspektywie przybieraniem na wadze około 2 kilogramów rocznie. Autorzy badania nazywają taką obniżoną temperaturę ciała „biologiczną ułomnością”, która predysponuje ludzi do otyłości.

Temperatura ciała może wpływać na zasypianie

,

Tuż przed zaśnięciem nasze ciało zaczyna oddawać nieco ciepła na zewnątrz – to spadek od 1 do 2 stopni – ta zmiana pomaga nam w zaśnięciu. Dlatego też często zaleca się branie gorącej kąpieli przed snem w przypadku bezsenności. Spadek temperatury, jaki następuje po wyjściu z kąpieli może wzmocnić sygnał wysyłany do mózgu, mówiący, że pora na sen.

Alkohol nie rozgrzewa

Pierwszą reakcją naszego organizmu na zimno jest obkurczenie się naczyń krwionośnych, by zachować ciepło, a alkohol wywołuje odwrotny efekt: nasze peryferyjne naczynia krwionośne rozszerzają się, oddając ciepło na zewnątrz. Ciepło na skórze, jakie możesz odczuwać po wypiciu alkoholu to złudne uczucie bezpieczeństwa w zimnie. Alkohol powoduje obniżenie temperatury naszego ciała, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do hipotermii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wysoka temperatura | temperatura | gorączka | temperatura ciała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy