9 naukowych powodów wywołujących depresję
Depresja jest bardziej powszechna, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. W rzeczywistości, zgodnie z badaniami 18% Amerykanów cierpi z powodu zaburzeń lękowych, a 80% z nich nie zgłasza się na leczenie. Wiele osób zaprzecza, że są w depresji, zwłaszcza jeśli nie są w stanie wymyślić przyczyn swojego smutku. Zamiast odczuwać frustrację z powodu zmian nastroju, które pozornie nie mają przyczyny, weź pod uwagę te 9 powodów, a może odkryjesz co cię tak przytłacza.
Brak światła słonecznego w okresie zimowym może nie tylko wyzwalać w nas złe emocje. Zostało naukowo udowodnione, że może to powodować depresję. Niektórzy z nas są bardziej wrażliwi na działanie promieni słonecznych niż inni i możemy bardziej ich potrzebować, by zachować równowagę emocjonalną.
Szczególnie ważną jest odpowiednia ilość światła w godzinach porannych, ponieważ pomaga to w utrzymaniu rytmu dobowego w synchronizacji z porami dnia. To z kolei chroni nasz zegar biologiczny przed rozregulowaniem. Jeśli jest to zbyt trudne, lub niemożliwe do wykonania, przy twoim harmonogramie, kup specjalną lampę imitującą światło słoneczne.
Z brakiem słońca powiązany jest też niedobór witaminy D, który również może wpływać na nasz nastrój. Na szczęście ten niedobór łatwo jest wyeliminować przy pomocy suplementu witaminy D. Jeśli brak witaminy D jest twoim problemem, być może do szczęścia potrzeba ci jedynie magicznej pigułki. Witamina B6 i kwas foliowy są również związane z poprawą nastroju.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak negatywnie spoglądamy na nas samych. Krytykujemy siebie za najmniejsze błędy, a czasem nawet z powodu naprawdę błahych zdarzeń. Jeśli nasze myśli ucieleśniłyby się i teraz tylko nas śledziły i głośno krytykowały w taki sposób jak my krytykujemy samych siebie, prawdopodobnie bardzo szybko mielibyśmy dość takiego kogoś.
Jednakże jeśli krytyka odbywa się w naszych myślach, a my nazbyt do niej przywykliśmy, cały czas dopuszczamy ją do siebie. Spróbuj porozmawiać sam ze sobą tak jakbyś rozmawiał z najlepszym przyjacielem i odpuść sobie trochę.
Depresja może być powiązana z nasza genetyką. 60% przypadków depresji wiąże się z czynnikami środowiskowymi, pozostałe 40% związane jest z rodzinną historią tejże choroby.
Osoby posiadające rodziców lub rodzeństwo, które cierpi z powodu depresji, maja trzykrotnie większą szanse aby sami w nią popaść. Naukowcy jednak nie są pewni, czy jest to skłonność dziedziczna, czy powiązana z wspólnymi czynnikami środowiskowymi i wpływami innych.
Stres i niepokój są ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do depresji. Gdy nasz mózg zajęty jest negatywnymi, niepokojącymi i niespokojnymi myślami, nie ma czasu na znalezienie radości z codzienności.
W dzisiejszym świecie stresujących momentów jest coraz więcej, co może doprowadzić do sytuacji w której zestresowani jesteśmy cały czas. Jest to szczególnie zauważalne u osób, które zwykły "zabierać swoją pracę do domu" i nie mają czasu, aby odzyskać utraconą energię i przygotować się do kolejnych wyzwań.
Jeśli objawy depresji trwają tygodniami i nie łagodnieją, mimo zmian przyzwyczajeń i zachowań, możesz cierpieć na chemiczne zaburzenie mózgu . To w żaden sposób nie twoja wina, i nie powinieneś musieć radzić sobie sam z tym problemem.
Jeśli uważasz, że posiadasz zaburzenia depresyjne, zgłoś się na leczenie terapeutyczne. Jeśli lekarz zdiagnozuje u ciebie tę chorobę, może przepisać leki, które pozytywnie zmienią Twój nastrój lub skierować cię na psychoterapię, poprzez którą zwalczysz depresję.
Poziom niektórych hormonów, jak te w tarczycy, może mieć wpływ na nastrój i powodować uczucie depresji. U kobiet wahania hormonów przed albo w trakcie cyklu miesiączkowego mogą również powodować zmiany nastroju. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na zmiany tych hormonów od innych, dostępne są także leki dla tych u których problem jest najbardziej zauważalny.
Możesz czuć się źle z powodu braku kontaktu społecznego i emocjonalnego. U osób samotnych depresja występuje o wiele częściej. Dzieje się tak, gdy większość naszych codziennych interakcji ze współpracownikami lub innymi ludźmi, jest powierzchownych i związane z pracą. To nie wystarcza, aby wypełnić potrzebę interakcji z drugim człowiekiem.
Czasami, nawet ci, na których najbardziej polegamy w sprawach emocjonalnych odsuwają się od nas, przez co czujemy się samotni. Wypełnienie tej pustki może wymagać od nas dodatkowego wysiłku.
Konkretne wydarzenia mogą popychać nas głębiej w depresję, szczególnie tyczy się to osób na to podatnych. Jeśli nie wychodzi ci w pracy, albo właśnie zostałeś zwolniony, straciłeś członka rodziny, albo przechodzisz przez rozstanie lub rozwód, wszystko potrafi wymknąć się spod kontroli.
Depresja to naturalna reakcja organizmu na takie sytuacje. Jedyne co możemy wtedy zrobić to myśleć pozytywnie i mieć nadzieje, że wszystko się ułoży. Często jednak konieczna jest wizyta u specjalisty i zażywanie antydepresantów.
Nieważne czy stało się to rok czy może i 20 lat temu, niektóre wydarzenia w naszym życiu to więcej niż zwykłe wzloty i upadki i mogą zostawić w nas uraz. W szczególności tyczy się to przeżyć z czasów dzieciństwa, gdy nasz rozwijający się mózg utknął w miejscu i nie potrafił sobie poradzić, przez co możesz cierpieć na zaburzenia funkcji poznawczych. Z tego powodu być może jest ci teraz trudniej radzić sobie ze stresorami.
Skutki traumy, można zredukować przy pomocy terapii, pracując z terapeutą może uda ci się znaleźć źródło i przezwyciężyć problem.