Reklama

9 wczesnych objawów chorej wątroby

Wątroba jest największym organem i gruczołem w organizmie. U dorosłej osoby może mieć wielkość piłki futbolowej. Spełnia ona wiele bardzo ważnych funkcji, jednak najbardziej zauważalne są trzy z nich. Należą do nich oczyszczanie krwi z toksyn, produkowanie żółci potrzebnej do trawienia oraz gromadzenie glukozy, która jest potrzebna do wytwarzania energii. Jeśli, któraś z nich nie działa, może to oznaczać chorobę wątroby. Oto 9 jej wczesnych objawów.

Ogólne złe samopoczucie

Mimo, że symptom ten jest trudny do wykrycia, to ogólne złe samopoczucie, może być jednym z pierwszych objawów problemów z wątrobą. Dzieje się tak dlatego, że wątroba nie filtruje dokładnie toksyn z krwi, przez co możemy zauważyć takie objawy jak problemy ze skórą, bóle głowy czy poirytowanie.

Przebarwienia skóry

Klasycznym objawem chorej wątroby jest żółty odcień skóry oraz białek oczu. Dzieje się tak wtedy, kiedy żółć, a dokładniej bilirubina, która w normalnych warunkach jest usuwana przez wątrobę, odkłada się, powodując zażółcenie skóry.

Reklama

Częste gazy

Jeśli cierpisz na częste uczucie gazów oraz ucisk w jelitach, to może być to spowodowane tym, że wątroba nie wydziela soków trawiennych, które są potrzebne do prawidłowego strawienia pokarmów. Oznacza to także, że problemy z wątrobą wpłynęły również na układ trawienny.

Utrata apetytu

Jeśli nie masz apetytu oraz masz inne objawy, to powinnaś skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być to spowodowane zaawansowanymi zaburzeniami wątroby.

Uczucie dezorientacji

Jedną z najważniejszych funkcji wątroby jest usuwanie toksyn z organizmu. Kiedy zażywamy jakiś lek, to organ ten filtruje go w taki sposób, że nie jest on dla nas szkodliwy. Jednak jeśli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, to w naszym ciele gromadzą się toksyny, które mogą powodować problemy nawet w naszym mózgu. Dolegliwość ta nazywana jest encefalopatią wątrobową. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą czuć się zdezorientowane.

Nagła utrata wagi

Nagła utrata wagi może być objawem uszkodzenia wątroby. Może być to spowodowane również utratą apetytu, co dzieje się wtedy, kiedy wątroba jest osłabiona.

Zatrzymywanie płynów

Płyny gromadzą się w różnych częściach ciała, jednak najczęściej są to stopy. Prowadzi to do obrzęku, który może występować w okolicy kostek, dłoni, stóp czy ud. Kiedy opuchnięte miejsce zostanie dotknięte palcem, to miejsce wgniecenia będzie widoczne przez kilka sekund.

Zmęczenie

Jeśli doświadczasz dużego osłabienia czy przewlekłego zmęczenia, to również może być to objawem chorej wątroby. Dzieje się tak dlatego, że twój organizm pracuje na zwiększonych obrotach i pierwszą jego odpowiedzią jest danie ci sygnału, abyś odpoczął. Jeśli zmęczenie pojawia się wraz z innymi symptomami, to zaleca się konsultację z lekarzem.

Refluks i wymioty

Problemy z układem trawiennym takie jak niestrawność czy refluks są objawami uszkodzonej wątroby w momencie, kiedy nie znikają po wprowadzeniu zmian w diecie. W poważnych przypadkach mogą dojść do nich także wymioty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby wątroby | wątroba funkcje | wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy