Reklama

ADHD u dziecka: Co robić?

Dziecko jest w ciągłym ruchu, nie słucha poleceń, ma problemy z koncentracją. O czym to może świadczyć?

Mały wulkan energii raczej nie ma szans na zostanie wzorowym uczniem. Podczas lekcji ciągle macha nogą albo stuka długopisem. Niepytany wyrywa się do odpowiedzi, ale nie chce wykonywać poleceń nauczyciela, zwłaszcza jeśli wymagają skupienia na czynności, za którą nie przepada.

Jest też bardzo impulsywny: najpierw działa, potem myśli, trudno mu więc dostosować się do panujących w szkole reguł i zasad. Często powtarza, że szkoła jest nudna i że jej nie lubi.

Warto pójść do lekarza

Nauczyciele i rodzice zaczynają podejrzewać dziecko o złe intencje, brak dobrych manier, lenistwo czy po prostu złośliwość. Tymczasem takie zachowania mogą wskazywać na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości ruchowej.

Reklama

Jeśli twoje dziecko ma objawy ADHD (czyli nadruchliwość, impulsywność, trudności ze skupieniem uwagi ), wybierz się z nim do pediatry lub neurologa.

Lekarz przeprowadzi badania i wyda diagnozę (ADHD można stwierdzić dopiero u dzieci po 7 r. ż.). Warto wiedzieć, że nadpobudliwość dziecka może wynikać z nieprawidłowego działania jego układu nerwowego, ale także z zaburzeń emocjonalnych (np. jest skutkiem stresu).

Dlatego ważne jest, by umieć z takim dzieckiem właściwie postępować (patrz: ramka) i wykazywać się wobec niego cierpliwością.

Jeśli objawy nadpobudliwości są u ucznia nasilone, specjalista może zalecić przyjmowanie leków. Istotna jest też dieta. Nadpobudliwe dzieci często mają niedobory magnezu.

Warto więc zadbać o to, by w menu dziecka znalazły się potrawy obfitujące w ten pierwiastek (np. płatki owsiane, banany, orzechy). Dobrym źródłem magnezu jest też kakao i czekolada.

Dziecko powinno je jednak dostawać tylko czasem (podobnie jak słodycze). Słodkie produkty mogą bowiem nasilać objawy nadpobudliwości.

3 złote zasady

Wydawaj dziecku krótkie prośby i polecenia. Każ mu je powtórzyć, by upewnić się, że dobrze zrozumiało.

Czynności wymagające dłuższego skupienia uwagi (np. odrabianie lekcji) podziel dziecku na krótsze etapy. Widząc szybki koniec jakiegoś zadania, łatwiej będzie mu je wykonać. Postaraj się, by podczas pracy uwagi ucznia nie rozpraszały dodatkowe bodźce (włączone radio itp.).

Zapisz pociechę na jakieś zajęcia sportowe. Nadruchliwe dziecko powinno mieć możliwość „legalnego” pozbycia się nadmiaru energii. Poza tym podczas treningów nauczy się przestrzegania reguł i współpracy w grupie.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | ADHD | psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy