Reklama

Reklama

Alergia - jak z nią żyć?

Nie jesteś przeziębiona, ale ciągle cieknie ci z nosa i oczy masz czerwone jak królik. To mogą być właśnie objawy alergii. Uczulić można się na wiele rzeczy i to w każdym wieku.

Już 30 procent ludzi na świecie cierpi z powodu uczuleń, a jak się przewiduje, za 10 lat ich liczba się podwoi. Tak naprawdę każdy z nas jest narażony na kontakt z czymś, co może nas uczulić. Niebagatelne znaczenie mają skłonności rodzinne, ale winę za rozprzestrzenianie się alergii ponosi także rozwój cywilizacji.

Reklama

Sprzyja jej zanieczyszczone środowisko wielkich miast i korzystanie z takich dóbr, jak np. pachnące proszki do prania oraz kolorowe kosmetyki czy wysokoprzetworzona żywność, pełna sztucznych barwników i konserwantów.

Mimo że alergia może być problemem każdego, niezależnie od wieku, nie jesteśmy wobec niej bezradni. Trzeba tylko jak najszybciej poznać przyczynę uczulenia. Pomogą nam w tym nowoczesne testy. Mamy też do dyspozycji leki, które wspierają walkę z tą chorobą. Na kolejnych stronach poznasz też wiele prostych sposobów, które ułatwiają życie każdemu alergikowi, bez względu na to, co go uczula.

Alergia kontaktowa

Walka z alergią kontaktową jest najłatwiejsza. Wystarczy tylko znaleźć winny alergen i starać się go unikać.

Objawy

W miejscu kontaktu z alergenem pojawia się zwykle silne swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Jeśli kontakt jest częsty lub trwa długo, naskórek staje się zgrubiały i łuszczy się (powstaje tzw. liszajowacenie). Tuż pod powierzchnią skóry można też dostrzec grudki i pęcherzyki wypełnione płynem (tzw. wysięk).

Lekarze nazywają je alergicznym wypryskiem kontaktowym. Objawy skórne wywołane alergią kontaktową pojawiają się najczęściej na dłoniach, przedramionach, stopach oraz na twarzy, szyi i dekolcie. Jeśli uda nam się wykryć przyczynę kłopotów, wystarczy unikać tego, co nas uczula, np. zrezygnować z noszenia sztucznej biżuterii. Ale gdy objawy nadal się utrzymują, trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Leczenie

Jeśli dolegliwości się nasilają, a my mamy trudności ze znalezieniem alergenu, trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Da nam skierowanie do poradni alergologicznej, gdzie specjalista zleci przeprowadzenie testów skórnych płatkowych.

Podejrzany o wywoływanie uczulenia alergen - jeden lub kilka, naniesione na krążki bibułki - pielęgniarka nakłada na skórę pleców. Potem zabezpiecza je folią i zakleja plastrem. Po upływie 48- -72 godzin trzeba ponownie stawić się w przychodni, by lekarz obejrzał miejsca, które były poddane działaniu alergenów.

Zaczerwienienie i podrażnienie skóry świadczy zawsze o uczuleniu i wskazuje alergeny, których trzeba będzie unikać. Testy robione na podstawie skierowania lekarza NFZ są bezpłatne. W prywatnej służbie zdrowia musimy zapłacić ok. 110-190 zł za standardowy zestaw alergenów.

Jak z nią żyć

Jeśli przyczyną uczulenia są kosmetyki, należy co najmniej na dwa tygodnie zrezygnować ze wszystkich środków do higieny ciała, których do tej pory używaliśmy np. mydeł, szamponów i płynów do kąpieli, szczególnie o intensywnym zapachu i kolorze.

Gdy uczula nas np. krem do pielęgnacji, twarzy natychmiast z niego zrezygnujmy. Zastąpić go można preparatem hipoalergicznym (najlepiej stosować wszystkie z jednej serii). Kosmetyki takie są dostępne w aptekach. Zanim jednak kupimy nowy krem, warto poprosić o jego próbkę. Nałóżmy odrobinę na przedramię lub za uchem i obserwujmy, czy pojawi się reakcja alergiczna na skórze.

Uczulają też tzw. kosmetyki kolorowe i do demakijażu. Stosujmy wtedy żele hipoalergiczne lub wodę termalną w sprayu. Podkład i tusz do rzęs też wymieńmy na hipoalergiczny.

Osoby uczulone na gumę i lateks powinny zrezygnować z rękawic chroniących ręce, np. przy porządkach.

Jeśli uczula nas nikiel, zrezygnujmy z noszenia metalowej biżuterii, kolczyków, bransoletek. Chyba że mają oznaczenie "nickiel free" - wówczas są dla nas bezpieczne. Uczulać mogą też klamry od pasków, zamki błyskawiczne, guziki, np. przy dżinsach, a często także aparaty ortodontyczne.

Wełniane swetry, ubrania i skarpety wymieńmy na bawełniane. Czasem zdarza się, że to nie sam materiał podrażnia skórę, lecz przyszyta do niego metka. Trzeba ją wówczas odpruć.

Gdy uczulają nas różne chemikalia, np. farby do malowania ścian czy lakiery do podłogi, stosujmy tylko środki bezpieczne dla alergików. Niektóre są oznaczone zielono-niebieskim kółkiem i mają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje