Angina atakuje także latem
Wywołujące ją bakterie zasiedlają nie tylko migdały. By nie przeszły na inne narządy, trzeba przyjmować antybiotyk.
- Bardzo boli mnie gardło, ból nasila się przy przełykaniu śliny. Dziś rano miałam temperaturę 37,5ºC. Nie poszłam do pracy, bo czuję się całkiem rozbita - poskarżyła się pani Agnieszka (l. 35).
Obejrzałem gardło pacjentki. Migdałki były powiększone, przekrwione i obrzmiałe, z żółtobiałymi nalotami ropnymi. To typowe objawy anginy.
- Angina latem? - zdziwiła się pani Agnieszka. - Myślałam, że atakuje zimą.
- Anginy rozwijają się wtedy, gdy mamy obniżoną odporność. Osłabia ją nie tylko niska, ale i wysoka temperatura. Infekcjom najbardziej sprzyjają gwałtowne zmiany temperatury. Np. gdy jemy lody, pijemy zimne napoje, czy rozgrzani wchodzimy do zimnej wody. Wtedy "uśpione" w migdałkach bakterie zaczynają się gwałtownie rozmnażać, wywołując anginę.
Dodałem, że przyczyną tej choroby może też być duża różnica między temperaturą na dworze, a tą w klimatyzowanym pomieszczeniu czy aucie. Anginą można się też zarazić, tak jak grypą czy przeziębieniem, drogą kropelkową. Ludzie z otoczenia osoby chorej powinni pamiętać, by nie używać tych samych co ona sztućców, kubka, ręcznika czy mydła. I dokładnie myć ręce.
- Czy przepisze mi pan coś do płukania gardła?
- Tak, płyn o działaniu antyseptycznym, odkażającym i przeciwzapalnym. Proszę go używać co 3-4 godz. Pomaga też roztwór z soli - łyżeczkę soli rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. Ale to nie wystarczy. Przy anginie konieczny jest antybiotyk. Wywołujące ją paciorkowce wraz z krwią dostają się do wszystkich narządów. Muszą być szybko zniszczone, by nie uszkodziły nerek, serca, stawów czy wątroby. Antybiotyk proszę brać przez 14 dni. Gdy odstawi się go za szybko, najmniej wrażliwe na leczenie bakterie zostaną i będą się dalej mnożyć.
- A co z gorączką?
- Przy anginie często rano spada np. do 36ºC, wieczorem rośnie nawet do 40ºC. Ale po antybiotyku nie powinna podskoczyć. Gdyby tak się stało, proszę wziąć ibuprofen, paracetamol lub pyralginę.
- Czy dostanę zwolnienie?
- Tak, 14 dni. Proszę leżeć w łóżku przez czas trwania gorączki i jeszcze dwa dni dłużej. W czasie antybiotykoterapii zażywać preparaty z żywymi bakteriami (Lakcid, Laktobif, Lacidofil czy Trilac) lub pić kefir czy jogurt, 1-2 godz. od zażycia leku; wypite wcześniej mogą osłabić jego działanie. Proszę nie jeść i nie pić nic prosto z lodówki i unikać ostrych przypraw: zaostrzają ból.
Umówiłem się z pacjentką na wizytę za 2 tyg. Po kuracji trzeba obejrzeć gardło, osłuchać serce, sprawdzić węzły chłonne, wykonać badanie moczu i krwi. Podwyższone OB sugeruje stan zapalny w organizmie. Jeśli angina się powtarza, warto pomyśleć o usunięciu migdałków. Zwłaszcza jeśli są przerośnięte, bo takie nie chronią przed zakażeniem. Wręcz przeciwnie - są siedliskiem chorobotwórczych bakterii
Dr Michał Michalik, laryngolog