Angina: Objawy, przyczyny, jak leczyć?
Angina to ostre zapalenie migdałów podniebiennych i błony śluzowej gardła, najczęściej wywołane przez paciorkowce. Jej objawy bywają łudząco podobne do przeziębienia i bardzo łatwo ją z nim pomylić, a tym samym zignorować. Nieleczona angina może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, między innymi do kłębuszkowego zapalenia nerek, gorączki reumatycznej czy szkarlatyny. Dlatego tak ważne jest bardzo wczesne rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiedniego leczenia. Podpowiadamy, jak odróżnić anginę od zwykłej infekcji i jakie środki zaradcze zastosować, aby powstrzymać chorobę.
Angina najczęściej wywołana jest przez bakterie paciorkowca. Zarażamy się nimi drogą kropelkową (np. kaszel, kichanie) lub kontaktową (pocałunek, brudne ręce, sztućce używane wcześniej przez chorego). W fazie początkowej choroba objawia się ogólnym osłabieniem, bólem głowy oraz silnym bólem gardła odczuwanym szczególnie przy przełykaniu. Promieniuje on w kierunku uszu i towarzyszy mu wysoka gorączka, często przekraczająca 38 st. Celsjusza oraz dreszcze. Węzły chłonne szyi oraz podżuchwowe pacjenta są powiększone i bardzo bolą przy ucisku. Często uskarża się on także na bóle stawów, ma nudności i wymiotuje. Najbardziej charakterystyczną oznaką anginy jest wystąpienie białego nalotu na migdałkach. Gdy dojdzie do ich znacznego powiększenia, często pojawiają się problemy z oddychaniem.
Jak odróżnić przeziębienie od anginy?
Anginę bardzo łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, ale w przypadku tego drugiego dokuczliwe objawy, takie jak bolesne drapanie, suchość w gardle i ból podczas przełykania względnie szybko ustępują i pojawiają się wodnisty kaszel oraz katar.
Nieleczona lub źle leczona angina może spowodować bardzo groźne dla zdrowia powikłania, dlatego należy możliwie jak najszybciej skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Lekarz zapisze antybiotyk, który pomoże wyleczyć gardło zaatakowane przez paciorkowce. Warto pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przerywać kuracji - nawet, gdy gardło przestanie boleć - bo bakterie uodpornią się na działanie antybiotyku i zaatakują ze zdwojoną siłą. Terapia może być dodatkowo wspomagana tabletkami odkażającymi do ssania oraz specjalnymi płukankami. Antybiotyk powinien zadziałać w ciągu doby. Jeśli po trzech dniach kuracji objawy choroby - a zwłaszcza gorączka i dreszcze - nie ustąpią, trzeba ponownie skontaktować się z lekarzem i w razie konieczności zmienić leki.
Odpowiednia dieta i pobyt w łóżku
Jeśli dopadła nas angina, najlepiej leżeć w łóżku. Dzięki temu unikniemy powikłań i odciążymy układ krwionośny. Powrót do zdrowia przyspieszy też odpowiednia dieta. Osoby chorujące na anginę zmagają się z silnym bólem gardła i mają trudności z przełykaniem, dlatego zaleca się spożywanie pokarmów miękkich, niezbyt gorących i niepikantnych, które łatwo przełknąć. Aby zapobiec wysychaniu gardła, trzeba pić dużą ilość ciepłych napojów.
Objawy anginy można złagodzić jedząc lody. Zimno zmniejsza ból oraz obrzęk gardła. Niskiej temperatury nie lubią także bakterie.
Najczęstsze powikłania
Objawów anginy nie wolno ignorować. Do najczęstszych powikłań zalicza się kłębuszkowe zapalenie nerek, które często prowadzi do ich uszkodzenia, gorączkę reumatyczną, która wywołuje nabyte zastawkowe wady serca oraz szkarlatynę. Ryzyko pojawienia się zaliczanej do chorób zakaźnych szkarlatyny wzrasta zwłaszcza u dzieci.
Towarzyszący anginie uporczywy ból gardła można złagodzić, stosując domowe sposoby. Pomogą nam ziołowe kuracje na bazie szałwii, rumianku, majeranku lub tymianku.
Płukanka z szałwii
Dwie saszetki szałwii zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Dodaj płaską łyżeczkę soli kuchennej. Płucz gardło 2-3 razy dziennie. Zamiast szałwii możesz użyć majeranku lub tymianku.
Napar z rumianku
Saszetkę zioła zalej szklanką wrzątku, przestudź. Płucz płynem gardło rano i wieczorem. Możesz też przez cały dzień małymi łykami popijać herbatkę rumiankową.
Cukierki do ssania
Cukierki do ssania z szałwią skutecznie złagodzą ból i przyspieszą gojenie się podrażnionej śluzówki gardła.