Reklama

Antybiotyki - dlaczego nieskuteczne?

Przez wiele lat były potężną bronią w walce z chorobami. Jak to się stało, że ich siła rażenia tak bardzo zmalała?

Nie tak dawno jeszcze uważano je za... cud medycyny! Dziś wiadomo, że antybiotyki mają coraz słabsze działanie, kolejne drobnoustroje uczą się, jak przetrwać atak leków.

Przyczyny problemów

Specjaliści wymieniają kilka powodów tego, że antybiotyki przestały nam pomagać. Na pewno są nadużywane. Nie chodzi tylko o to, że zbyt często po nie sięgamy.

Bardzo niekorzystne jest również to, że masowo stosuje się je przy... produkcji żywności (np. mięsa). Razem z pokarmami trafiają do organizmu, mimo że w ogóle ich nie potrzebujemy! To szkodliwe dla wątroby, nerek.

Reklama

Ponadto lekarze często dobierają nam antybiotyk „na wyczucie”, bez wykonania badań (posiew np. wymazu z gardła, antybiogram) i sprawdzenia, jaka bakteria wywołała chorobę oraz który lek będzie skuteczny.

Bywa i tak, że chory próbuje wymusić na lekarzu przepisanie antybiotyku, choć jego stan zdrowia tego nie wymaga albo np. stosuje lek na własną rękę.

Działania ratunkowe

Antybiotyki: niekoniecznie, nie zawsze, nie na wszystko – tak brzmi hasło Narodowego Programu Ochrony Leków (www. antybiotyki.edu.pl). Jak w praktyce możemy bronić swojego zdrowia? Stosujmy leki odpowiedzialnie, zawsze w porozumieniu z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami.

Ale też domagajmy się pomocnych badań (bezpłatnych w ramach NFZ), które powinny być podstawą doboru odpowiedniego, skutecznego leku.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki | antybiotyk | Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy