Reklama

Arnika: Na bóle stawów i mięśni. Pomoże pozbyć się pajączków i trądziku

Arnika to prawdziwa perła medycyny naturalnej i tej tradycyjnej; bardzo ceniona jest też w kosmetyce. Walorów posiada bez liku. Sporządzane na jej bazie preparaty przynoszą ulgę przy obrzękach, urazach, krwiakach, uszkodzeniach mięśni i bólach stawów czy reumatycznych. Doskonale regenerują też uszkodzone tkanki, przyspieszają proces gojenia się ran, oparzeń czy odmrożeń oraz uelastyczniają naczynia krwionośne i poprawiają ich szczelność. Arnika to także popularny składnik kremów, maseczek i toników. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej, tłustej i skłonnej do wyprysków; zmniejsza widoczność "pajączków" i wspomaga leczenie trądziku. Przyjrzyjmy się arnice bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Arnika górska: Co nieco o roślinie

Arnika zwykle porasta tereny górskie, obrzeża lasów i polany. W Polsce można ją spotkać w Sudetach i Karpatach.

Obecnie znajduje się pod ścisłą ochroną. Jednak jej szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, zielarskim oraz kosmetycznym niejako implikuje konieczność uprawy rośliny. A przyznać należy, że nie jest to zadanie łatwe, bo arnika jest bardzo wymagająca. Ponosić trudy - z uwagi na walory rośliny - jednak warto. Surowcem leczniczym są zarówno kwiaty, łodygi jak i korzeń rośliny.

Arnika górska: Jak to możliwe, że leczy?

Reklama

Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości arnika zawdzięcza zawartym w niej substancjom czynnym, w tym przede wszystkim flawonoidom, fitosterolom, garbnikom, karotenoidom, triterpenom oraz kwasom organicznym. To właśnie dzięki nim sporządzane na bazie rośliny maści, nalewki, odwary czy kremy tak dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie i regenerują skórę.

W medycynie tradycyjnej i naturalnej arnika najbardziej ceniona jest za swoje właściwości:

- przeciwbólowe

- przeciwzapalne

- przeciwobrzękowe

- regeneracyjne

- usprawniające krążenie

Arnika na urazy stawów i mięśni

Arnika z pewnością przyjdzie nam z pomocą w sytuacji, gdy przydarzy nam się nieszczęśliwy wypadek. Preparaty sporządzane na jej bazie stosowane są przy skręceniach, zwichnięciach, urazach, kontuzjach czy zakwasach. Jak działają? Koją i stopniowo niwelują ból, usprawniają krążenie, uszczelniają naczynia krwionośne i eliminują stany zapalne.

Arnika na siniaki i obrzęki

Arnika doskonale regeneruje też uszkodzone tkanki i rozprasza nagromadzone w nich płyny, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu obrzęków oraz eliminacji siniaków. Sporządzona na jej bazie maść bardzo szybko przyniesie nam ulgę. Wystarczy zaaplikować ją na bolesne miejsce i delikatnie wmasować w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.

Arnika a oparzenia i odmrożenia

Arnika często wykorzystywana jest w terapii oparzeń i odmrożeń. Jej właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne i regenerujące przyspieszają leczenie uszkodzonych tkanek.

Arnika a cera naczynkowa

Arnika - z uwagi na swoje właściwości pielęgnacyjne i regeneracyjne - znalazła szerokie uznanie i zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywana jest między innymi jako składnik preparatów przeznaczonych do cery naczynkowej - kremów, toników, maseczek czy serum. Bardzo łatwo przenika przez naskórek, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i eliminuje tak zwane "pajączki" - zmniejsza ich widoczność oraz zapobiega powstawaniu nowych.

Arnika a cera tłusta

Arnika sprawdza się nie tylko w pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej, ale także tłustej, łojotokowej i skłonnej do wyprysków. Dzięki zawartym w niej karotenoidom wspomaga także leczenie trądziku, a zdolności dezynfekujące rośliny sprawiają, że skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. W formie toniku oczyszczającego można wykorzystać napar z arniki i bezpośrednio aplikować go na skórę.

Arnika a stomatologia

Nie bez przyczyny arnika jest też składnikiem preparatów przeznaczonych do płukania ust. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz owrzodzeń dziąseł i jamy ustnej. Pomaga też pozbyć się aft.

Arnika: Przeciwwskazania

Do preparatów z arniką powinny podchodzić z wyjątkową ostrożnością osoby zmagające się z alergią, chorobami płuc, wrzodami, nadżerkami oraz przyjmujące leki stosowane przy zaburzeniach i chorobach serca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: arnika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy