Reklama

Aroniówka. Jak przygotować nalewkę z aronii? Jakie ma właściwości?

Aroniówka, czyli nalewka z aronii, to doskonały trunek, który charakteryzuje się nie tylko wyśmienitym smakiem i głęboką barwą, ale ma również szereg właściwości odżywczych i zdrowotnych. Dlaczego warto pić nalewkę z aronii? Jak ją przygotować? Jaki jest wpływ nalewki z aronii na organizm? Wyjaśniamy!

 


 

Owoce aronii - polski "superfood"

O aronii jest głośno i to nie bez powodu. Niepozorne ciemno fioletowe owoce zostały włączone na listę superfoods, czyli pokarmów o wyjątkowo korzystnym wpływie na nasze zdrowie.

Ojczyzną aronii jest Ameryka Północna, ale krzewy z powodzeniem są uprawiane w Polsce. Można powiedzieć, że nasz kraj wyrósł nawet na "aroniową potęgę" - z Polski pochodzi nawet 70 proc. rocznych zbiorów tych owoców na świecie. Korzystne warunki sprawiają, że "czarne złoto" można z łatwością uprawiać w przydomowych ogródkach. Krzewy aronii nie są wymagające i dają obfite plony. Dojrzałe owoce zbiera się wczesną jesienią, a nawet już na początku września.

Reklama

Owoce aronii - co zawierają?

Aronia jest określana mianem superfood lub "najzdrowszego owocu na świecie" nie bez powodu. To prawdziwa bomba witaminy P, aronia jest również bogata w flawonoidy: rutynę i kwercetynę, a także antocyjany, leukocyjany i katechiny. Wszystkie te substancje wymiatają z organizmu wolne rodniki. Owoce aronii zawierają także cenne minerały: żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor, mangan oraz witaminy: C, B2, B3, E oraz kwas foliowy.

Aronia - jak działa na organizm

Dzięki unikalnej zawartości cennych substancji, aronia ma wiele właściwości zdrowotnych. Wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, przeciwdziała miażdżycy i nowotworom. Aronia działa korzystnie na wzrok, pracę mózgu, spowalnia procesy starzenia i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. To także doskonałe źródło składników obniżających ciśnienie krwi.

W badaniach stwierdzono, że jej stosowanie może być pomocne w leczeniu schorzeń alergicznych, zapalenia stawów, infekcji bakteryjnych i wirusowych, chorobach wątroby, jelit i trzustki. Aronia łagodzi skutki chemio i radioterapii, reguluje poziom cukru we krwi, jest także zalecana osobom zagrożonym zawałem lub udarem.

Owoce aronii nie kumulują w sobie toksycznych składników ze środowiska i nie wymagają oprysków.

Czytaj też: Jak obniżyć cholesterol domowym sposobem

Jak jeść owoce aronii: soki, nalewki, dżemy

Choć świat naukowy od lat zachwyca się właściwościami zdrowotnymi aronii, nie zyskała ona wielkiej popularności wśród konsumentów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest dosyć prozaiczna: to smak. Owoce aronii są cierpkie i niezbyt soczyste. Nie jest to jednak powód, by z nich rezygnować. Można z nich przygotować doskonałe (również w smaku) przetwory, które zachowują prozdrowotne właściwości owoców i które z łatwością można włączyć do diety. Aronia doskonale nadaje się do przygotowania, nalewek, soków i dżemów. Przetworzone owoce zachowują swoje cenne właściwości, szczególnie, jeśli nie są poddawane obróbce w wysokiej temperaturze. Warte polecenia są zatem soki tłoczone na zimno i nalewki.

Czytaj też: Dereń jadalny - właściwości i zastosowanie

Nalewka z aronii - właściwości

Nalewka z aronii zawiera całe bogactwo cennych składników odżywczych zawartych w owocach. Dzięki temu korzystnie działa na układ pokarmowy i krwionośny, obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych, reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cukru, korzystnie wpływa na pracę mózgu, wzrok i stan skóry.

Nalewka z aronii - przygotowanie

Nalewkę z aronii można z łatwością przygotować domowym sposobem. Do przygotowania nalewki z aronii wybieramy wyłącznie w pełni dojrzałe owoce. Należy je najpierw przebrać i odrzucić te uszkodzone lub przebarwione. Przebrane owoce dokładnie myjemy, odsączamy, osuszamy a następnie zamrażamy na 12-24 godziny, dzięki temu nalewka będzie miała łagodniejszy i słodszy smak.

Do przygotowania nalewki będziemy potrzebować:

2 kg owoców aronii

0,5 kg cukru
0,5 l spirytusu
0,5 l wody
Owoce wsypujemy do dużego słoja. Spirytus wlewamy do przegotowanej ostudzonej wody i tak przygotowanym roztworem zalewamy owoce i zakręcamy słój. Nastaw odstawiamy na cztery tygodnie.

Po upływie czterech tygodni nastaw zlewamy, a owoce zasypujemy cukrem i wstrząsamy. Słój odstawiamy na siedem dni, od czasu do czasu wstrząsamy słojem, aby ułatwić rozpuszczenie się cukru. Po siedmiu dniach zlewamy drugi nastaw i filtrujemy go. Następnie wystarczy połączyć oba nastawy, rozlać do butelek i zakorkować. Butelki z tak przygotowaną aroniówkę odstawiamy w ciemne miejsce na 6 miesięcy, aby się "przegryzła".

 Można też przygotowywać nalewki aroniowe z różnymi dodatkami smakowymi: wanilią, kardamonem, goździkami, pomarańczami lub cytryną.

 Czytaj też: Jeżyny - na anemię, wysoki cukier i rany 

Nalewka z aronii - dawkowanie

Bogactwo składników aktywnych sprawia, że zarówno sok jak i nalewka z aronii powinny być pite z umiarem. Nie zaleca się przekraczania 50 ml dziennie, osoby w stanach przed cukrzycowych, z cukrzycą oraz z insulinoodpornością nie powinny wypijać więcej niż 20 ml dziennie (zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem).

Nalewka z aronii - przeciwwskazania

Nalewka z aronii zawiera alkohol, dlatego nie powinny jej pić kobiety w ciąży i osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia.

 

 

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy