Jak obniżyć cholesterol domowym sposobem? Pomoże jedna szklanka dziennie!
Zbyt wysoki cholesterol to współcześnie jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Zła dieta, niezdrowy styl życia, brak ruchu zaburzają prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie, zwiększając znacząco ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału i udaru. Pomóc mogą napary oraz soki, zarówno owocowe jak i warzywne. Co pić, aby obniżyć poziom cholesterolu?
Cholesterol to składnik niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania naszego ciała. Lipid z grupy steroidów jest podstawowym budulcem błon komórkowych, stabilizuje pracę komórek nerwowych, bierze też udział w produkcji kwasów żółciowych, hormonów steroidowych oraz witaminy D. Niestety, jego nadmiar we krwi, czyli hipercholesterolemia, prowadzi do wielu groźnych powikłań, chorób sercowo-naczyniowych, zawałów serca czy udarów. Według najnowszych danych problem z cholesterolem ma około 20 mln Polaków. Większość z nich nie robi z tym nic lub robi niewiele. Jak podkreślają lekarze, hipercholesterolemia powinna być leczona nie tylko u osób starszych, gdyż bywa szkodliwa także dla ludzi w średnim wieku.
Czytaj również: Co jeść, aby obniżyć cholesterol?
Poziom cholesterolu w organizmie określany jest na podstawie badania krwi - lipidogramu nazywanego też profilem lipidowym. W skład cholesterolu wchodzą lipoproteiny LDL (o niskiej gęstości), określane jako "zły cholesterol" oraz HDL (o wysokiej gęstości), czyli potocznie "dobry cholesterol".
W ramach lipidogramu sprawdza się:
- poziom cholesterolu całkowitego
- poziom LDL
- poziom HDL
- nie-HDL (stosunek HDL do LDL)
- poziom trójglicerydów
U każdego norma czy też prawidłowy poziom cholesterolu będą nieco inne, jako że nasze organizmy i ich potrzeby różnią się od siebie. Istnieją jednak ogólno przyjęte normy, których przekroczenie powinno zwrócić naszą uwagę. Wyniki profilu lipidowego podawane są w miligramach na decylitr, a normy wynoszą:
- Cholesterol całkowity: 125-200 mg/dl (niektórzy uznają, że wynik powyżej 190 to już poziom podwyższony)
- HDL: więcej niż 50 mg/dl
- LDL: mniej niż 100 mg/dl u osób z dużym ryzykiem chorób serca i mniej niż 115 u pozostałych
- nie-HDL: mniej niż 100 mg/dl u osób z chorobą wieńcową, chorobami nerek i cukrzycą, mniej niż 130 u osób w grupie ryzyka, mniej niż 145 u pozostałych
- Trójglicerydy: mniej niż 150 mg/dl
Czytaj także: Cholesterol HDL to ten dobry. Za co odpowiada?
Lekarze nie mają wątpliwości, że podwyższony poziom cholesterolu to poważny problem i obciążenie dla organizmu, które prowadzi do wielu groźnych chorób i zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Związek ten jest bezpośrednio powiązany z występowaniem ChSN, czyli chorób naczyniowo-sercowych: dławicy piersiowej, zawału serca czy udaru mózgu. ChSN od lat stanowi główną przyczynę zgonów na świecie.
Wysoki cholesterol prowadzić może także do wystąpienia arteriosklerozy, czyli miażdżycy, oraz choroby tętnic obwodowych (Peripheral arterial disease, w skrócie PAD), co z kolei może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, między innymi w postaci wspomnianych chorób sercowo-naczyniowych. Skończyć się mogą jednak nie tylko udarem czy zawałem, ale także niedokrwieniem kończyn i ich amputacją.
Czytaj także: Jak obniżyć cholesterol bez tabletek?
Sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi są powszechnie znane i nie należą do zbyt skomplikowanych. Kluczem jest jednak regularność, konsekwencja i przede wszystkim zmiana trybu życia. Jest to bowiem proces długotrwały i o ile na rynku farmaceutycznym dostępne są leki skutecznie obniżające cholesterol, o tyle bez odpowiedniego podejścia względem codziennej aktywności, diety czy odstawienia używek, nie uzyskamy odpowiedniego efektu.
Poza lekami i ogólnymi zmianami w stylu życia warto wspomóc cały proces naparami oraz sokami warzywnymi i owocowymi. Szybki efekt jest możliwy, ale tylko pod warunkiem zastosowania się do wszystkich zaleceń.
Sposoby na obniżenie cholesterolu:
- Aktywność fizyczna
- Dieta (zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne, mniej tłustego mięsa i jego przetworów, tłustych serów, więcej warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i pełnoziarnistych produktów zbożowych)
- Obniżenie masy ciała
- Zrezygnowanie z palenia
- Ograniczenie alkoholu
- Leki (między innymi statyny)
- Picie naparów i soków obniżających cholesterol
Picie naparów, herbat ziołowych oraz soków pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Należy podkreślić, że stosując tylko ten sposób, nie uda się skutecznie zwalczyć problemu z hipercholesterolemią.
Jeśli jednak chcemy wspomóc i przyspieszyć cały proces, można włączyć do codziennej diety herbaty i napary z:
- pokrzywy
- ostropestu plamistego
- karczocha zwyczajnego
- kozieradki pospolitej
Aby obniżyć cholesterol, zaleca się także dodawanie do potraw:
- lucerny siewnej (dostępna w postaci sproszkowanej)
- imbiru lekarskiego
- czosnku pospolitego
Często polecanym rozwiązaniem są także soki owocowe i warzywne. Te można spokojnie przygotować samemu w domu ze składników dostępnych w większości sklepów.
Czytaj także: Nalewki na wysoki cholesterol. Wykonanie tych mikstur jest banalnie proste
Istnieje wiele przepisów na soki z warzyw, które mogą obniżyć cholesterol. Najlepsze będą te świeżo wyciśnięte za pomocą sokowirówki lub wyciskarki. Jeśli tylko posiadacie w domu taki sprzęt, możecie bez problemu przyrządzić prozdrowotną miksturę. Poniżej podajemy listy składników.
Sok pomidorowo-selerowy na cholesterol
- dwa pomidory
- dwie łodygi selera naciowego
- dwa liście jarmużu
- trzy natki pietruszki
- ząbek czosnku
- łyżka oliwy z oliwek
Sok ze szpinaku i jarmużu na cholesterol
- garść liści szpinaku
- garść liści jarmużu
- pół cytryny
- łyżka stołowa soku z karczocha
- łyżeczka miodu
Sok buraczano-marchwiowy na cholesterol
- burak
- pół marchewki
- pół jabłka
Podobnie jak w przypadku soków warzywnych, możemy własnymi siłami przyrządzić smaczne soki owocowe, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Sok z pomarańczy i granatu na cholesterol
- pomarańcza
- 50 ml soku z granatu
- jabłko
Sok winogronowy na cholesterol
- kiść czerwonych winogron
- dwa jabłka
- marchew
- pół pomarańczy
Sok jagodowo-imbirowy na cholesterol
- dwie garści jagód
- świeży korzeń imbiru (według uznania, maksymalnie kilka centymetrów)
- grejpfrut