Astma po aspirynie? To możliwe

Wywołuje takie same, dokuczliwe objawy jak „zwyczajna” astma. Jest też podobnie leczona.

© Panthermedia

Sprawcą astmy aspirynowej jest kwas acetylosalicylowy, popularnie zwany aspiryną. Pani Weronika (l. 35) poczuła się zaniepokojona reakcją swojego organizmu na ten lek.

- Biorę aspirynę od lat. Ostatnio łyknęłam tabletkę i jakieś pół godziny później zaczęłam kichać. Dosłownie lało mi się z nosa - opowiadała.

- U niektórych osób zażywających kwas acetylosalicylowy może dojść do obrzęku błony śluzowej nosa i uporczywego wodnistego kataru - potwierdziłam i spytałam:

- Czy miała pani też kaszel, a może ucisk w klatce piersiowej i duszności?

- Tak, i kaszel, i ucisk, i duszności. Mam też skłonność do zapaleń śluzówki nosa. By ułatwić sobie oddychanie, używam kropli do nosa.

- Przewlekły proces zapalny w śluzówce nosa jest typowy dla nietolerancji kwasu acetylosalicylowego. A objawy, które występują po jego zażyciu, a więc kichanie, łzawienie, wodnisty katar, kaszel, świszczący oddech, duszności czy ból brzucha mogą być objawem astmy aspirynowej.

- Aspiryna może wywołać astmę? - zdziwiła się pacjentka.

- Tak. Powstaje ona nieco inaczej niż ta "zwykła", oskrzelowa. U ludzi wrażliwych na aspirynę organizm produkuje zwiększone ilości substancji, które nadmiernie kurczą oskrzela. Stąd kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszności. Czasem może do tego dojść po jednej dawce aspiryny.

- A czym różni się astma aspirynowa od tej zwykłej?

- Astma oskrzelowa powstaje, gdy alergeny (odchody roztoczy, pyłki, sierść zwierząt, pleśń, pokarmy itp.) dostają się do oskrzeli i powodują alergiczny stan zapalny w drogach oddechowych. Prowadzi to do zwężenia oskrzeli, co sprawia, że pojawia się świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, duszności. Zbadałam pacjentkę za pomocą stetoskopu.

- W oskrzelach słyszę charakterystyczne dla astmy świsty. Aby sprawdzić to rozpoznanie, skieruję panią na spirometrię. Badanie to ocenia przepływ powietrza przez oskrzela podczas wydechu. Konieczny też będzie RTG klatki piersiowej i badania krwi, które wykluczą inne choroby.

- A jeżeli pani podejrzenia się potwierdzą?

- Nie będzie pani mogła zażywać już do końca życia aspiryny i niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dostanie pani leki w postaci inhalacji, takie same jak przy astmie oskrzelowej. Mogą one, choć rzadko, wywoływać chrypkę i grzybicę jamy ustnej. By temu zapobiec, po każdej inhalacji trzeba płukać jamę ustną np. Baikadentem, Corsodylem czy Dentoseptem. Astma prawidłowo leczona pozwala normalnie żyć.

- A czym będę mogła leczyć przeziębienia?

- Można przyjmować paracetamol, ale dla bezpieczeństwa dwie pierwsze dawki leku trzeba przyjąć pod kontrolą lekarza.

- A co z dietą?

- Nie może pani jeść produktów, które zawierają salicylany, bo zaostrzają chorobę. Są m.in. w malinach, środkach konserwujących, barwnikach spożywczych, zwłaszcza w żółtym (tartrazynie).

Dr n. med. Barbara Surowska, alergolog

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas