Reklama

Atak alergii na urlopie

Zmiana klimatu lub kuchni może być powodem uczulenia. Co robić, gdy się nagle pojawi?

I. Masz alergię na pyłki

Latem najsilniej uczulają pyłki traw (w tym zbóż). Możesz trafić na ich wysokie stężenie, jeśli wypoczywasz poza miastem. Jest ono zmienne i w dużym stopniu zależy od pogody - siły wiatru, opadów, temperatury. Jeśli więc nagle na urlopie okaże się, że masz wodnisty katar, łzawią ci oczy i swędzi nos - jest prawdopodobne, że uczulają cię pyłki. Co zrobić W aptece kupisz antyhistaminowy lek, bez recepty. Przyjmuj go wg wskazań na ulotce. Zwróć koniecznie uwagę, czy po zażyciu go możesz prowadzić samochód. Na katar alergiczny stosuje się też sterydy w postaci aerozoli do nosa. Działają miejscowo. Po urlopie skontaktuj się z alergologiem. Zleci ci badania, które wskażą alergen.

Reklama

II. Uczuliło cię jedzenie


Przysmaki lokalnej kuchni niestety też mogą być powodem alergii. Jeśli okaże się, że jesteś uczulona na jakiś składnik potrawy, objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunka) mogą pojawić się nawet po kilku minutach. Natomiast zmiany na skórze (pokrzywka) maksymalnie do 72 godzin. Co zrobić Objawy ustąpią, jeśli nie będziesz jadła tego, co cię uczula. Aby sprawdzić, co to było, przeprowadź dietę eliminującą. Zrezygnuj z jedzenia "podejrzanych" produktów. Stopniowo rozszerzaj jadłospis. Jeżeli po kilku dniach nie ma reakcji uczuleniowej, rozszerzaj dietę o kolejny produkt.

III. Chroń się przed słońcem

Gdy po słonecznym dniu na twarzy oraz dłoniach pojawiają się drobne swędzące, czerwone krostki - to może oznaczać, że jesteś uczulona na słońce. Jeśli przyczyną jest samo słońce, oznacza to, że twoja skóra straciła już odporność na ultrafiolet. Ale do wystąpienia objawów może też przyczynić się pochodząca z zewnątrz substancja światłouczulająca, np. przyjmujesz lek (moczopędny, pigułki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki) lub zioła (mniszek, preparat z dziurawcem). Co robić Staraj się unikać słońca przez cały dzień, chroń się w cieniu. Odsłonięte części ciała smaruj co dwie godziny kremem z filtrem UV, a jeśli korzystasz z kąpieli, to także po każdym wyjściu z wody. Najlepiej jeszcze pół godziny przed wyjściem z domu. Stosuj preparaty z najwyższą ochroną. 

IV. Ostrożnie - owady!

Jeśli w miejscu użądlenia pszczoły czy ukąszenia osy pojawiły się duże objawy miejscowe: obrzęk całej kończyny, rumień i pokrzywka na całym ciele, opuchlizna, swędzący bąbel, wymioty - to może oznaczać, że masz nadwrażliwość na jad owadów. Następny kontakt z tego rodzaju alergenem może być groźny dla życia i spowodować wstrząs anafilaktyczny. Nie zdarza się on nigdy po pierwszym kontakcie z alergenem, ale po kolejnych. Co robić Gdy po użądleniu zdarzyła się niepokojąca reakcja, zrób po powrocie z urlopu testy z krwi wykrywające specyficzne dla jadu przeciwciała IgE. Można je przeprowadzić najwcześniej cztery tygodnie po użądleniu. Jeśli wynik potwierdzi alergię, konieczne będzie odczulanie.

Apteczka alergika

LEKI ANTYHISTAMINOWE: mogą być podawane w postaci kropli lub tabletek. Najlepiej stosować je przez cały okres występowania objawów.

PREPARATY DO NOSA: Krople zawierające sterydy (na receptę).

ZESTAW RATUJĄCY ŻYCIE: W razie wystąpienia objawów ogólnych (duszności, biegunka, spadek ciśnienia) po ukąszeniu owada podajemy z ampułkostrzykawki zastrzyk w udo. Na receptę, ok. 60 zł.


Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy