Reklama

Aura migrenowa: Przyczyny, objawy i leczenie

Aura migrenowa to specyficzny stan poprzedzający wystąpienie migreny, czyli silnego bólu głowy trwającego nawet kilka dni. W ten sposób określa się zespół objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia i czucia. Zdarza się, że aurze migrenowej nie towarzyszy ból głowy, co może prowadzić do jeszcze większego niepokoju. Symptomy mogą być wtedy mylone z udarem mózgu lub poważnymi schorzeniami układu neurologicznego (np. stwardnieniem rozsianym), a nawet chorobami psychicznymi (np. schizofrenią czy halucynacjami). Sprawdź, czym jest aura migrenowa i dowiedz się, jakie są jej przyczyny i objawy.

Czym jest aura migrenowa?

Aura migrenowa to zespół uciążliwych neurologicznych objawów, które najczęściej zwiastują zbliżający się atak migreny. Zdarza się też, że ból towarzyszy samej aurze, ale jest to rzadkie. Najczęściej migrena atakuje tuż po zakończeniu aury lub po niedługim czasie. Aura migrenowa trwa od kilku minut do godziny, a jej objawy z każdą chwilą narastają. W nielicznych przypadkach po aurze nie pojawia się migrena - objawy neurologiczne są wtedy jedyną oznaką ataku. Niestety aura migrenowa może mieć też charakter przewlekły - twa wtedy miesiącami, a nawet latami. Lekarzom wciąż nie udało się ustalić przyczyn tego typu dolegliwości.

Reklama

Przyczyny aury migrenowej

Przyczyny występowania aury migrenowej (jak i samej migreny) wciąż nie zostały określone. Najprawdopodobniej jednak zaburzenia neurologiczne powstają na skutek nieprawidłowego funkcjonowania niektórych struktur w mózgu. Konkretnie mamy do czynienia z zaburzeniami czynności elektrycznej mózgu. Gwałtowne impulsy nerwowe przechodzące przez mózg mogą wywoływać krótkotrwałe upośledzenia wzroku i czucia. Wiadomo też, że u osób zmagających się z migrenami ataki częściej pojawiają się na skutek stresu czy przemęczenia.

Objawy aury migrenowej

Aura migrenowa pojawia się znienacka i zazwyczaj trwa od kilku minut do godziny. Najczęstsze jej objawy dotyczą zaburzeń widzenia - charakterystyczne są mroczki, podwójne widzenie i błyski przed oczami. Wielu pacjentów dostrzega też różnobarwne geometryczne kształty, a nawet halucynacje, które kojarzone są z zaburzeniami psychicznymi. Częstym symptomem jest również pogorszenie ostrości widzenia i złudzenia optyczne.

Inne objawy aury migrenowej obejmują zaburzenia czucia (np. nadwrażliwość na dotyk i zapachy, mrowienie kończyn, drętwienie twarzy czy niedowłady) i bardzo często mylone są z udarem mózgu. Niektóre osoby skarżą się też na problemy z utrzymaniem równowagi, szumy w uszach, nudności i wymioty, a także częściowy niedowład. W trakcie aury migrenowej może też dojść do utraty przytomności. U części pacjentów już w trakcie aury pojawia się migrenowy ból głowy.

Diagnostyka i leczenie aury migrenowej

Pierwsze pojawienie się aury migrenowej zawsze należy skonsultować z lekarzem. Niezbędne jest wykonanie podstawowych badań (przede wszystkim badania dna oka, a także tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy), które pozwolą na wykluczenie poważnych schorzeń. Objawy aury migrenowej są zbliżone do schorzeń neurologicznych (m.in. stwardnienie rozsiane) czy okulistycznych (np. odwarstwianie siatkówki), mogą też świadczyć o problemach z układem krążenia. Aurę migrenową diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wykluczenia innych przyczyn dolegliwości.

Niestety wciąż nie odkryto skutecznego sposobu, który zapobiegałby lub zwalczał aurę migrenową, a także samą migrenę. Pacjenci mogą jedynie stosować doraźnie środki farmakologiczne łagodzące objawy (część przyjmuje się już w trakcie aury, inne dopiero po jej zakończeniu, ich celem jest zmniejszenie bólu migrenowego).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy