Reklama

Babka jajowata: Świetna na jelita, dobra na odchudzanie. Zagęści też zupę

Bogata w błonnik i inne cenne składniki babka jajowata zyskała szerokie uznanie w medycynie naturalnej. Perfekcyjnie wpływa na pracę jelit i usprawnia ich perystaltykę, ułatwia też wypróżnianie, zapobiega wahaniom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu oraz przyspiesza detoksykację organizmu. Ponadto skutecznie wspiera odchudzanie - pęczniejące pod wpływem wody łuski rośliny zapewniają nam na długo uczucie sytości. Co jeszcze potrafi babka jajowata? Nasiona i łupiny rośliny to ceniony składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Stanowią też świetny dodatek do jogurtów i mleka. Co ciekawe, śmiało zastąpią śmietanę i zagęszczą zupę. O tych i wielu innych zdolnościach babki jajowatej przeczytacie poniżej.

Babka jajowata: Co nieco o roślinie

O babce jajowatej mówi się nieco mniej niż o należących do tej samej rodziny babce lancetowatej i babce płesznik. A niesłusznie, bo pod względem właściwości zdrowotnych w pełni im dorównuje. Ale po kolei. Babka jajowata naturalnie porasta dobrze nasłonecznione i nawodnione tereny Hiszpanii, skąd pochodzi, ale można ją też spotkać w innych zakątkach Europy, w tym w Polsce, oraz w krajach Ameryki Południowej, Ameryki Północnej czy w Azji.

Babka jajowata: Co w niej znajdziemy?

Znakiem rozpoznawczym rośliny są lancetowate liście i bladożółte kwiaty. W owocach babki znajdują się ziarna - najcenniejsze pod względem właściwości zdrowotnych - i to właśnie one są surowcem leczniczym.

Reklama

Co w nich znajdziemy? Przede wszystkim fitosterole, śluzy, cukry, olejki, aukubinę, alkaloidy, hemicelulozę i solidne pokłady białka.

Babka jajowata: Bogactwo błonnika

Babka jajowata to cenne źródło niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu błonnika, który stymuluje pracę układu trawiennego, poprawie perystaltykę jelit i zapobiega ich schorzeniom, reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom złego cholesterolu LDL oraz oczyszcza organizm z zalegających w nich toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Babka jajowata a zaparcia i biegunki

Preparaty na bazie babki jajowatej są szczególnie zalecane osobom zmagającym się z zaparciami. Pęczniejące łuski rośliny stymulują produkcję śluzu, a tym samym poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Przynoszą także ulgę przy biegunkach, wpływając na właściwą konsystencję stolca oraz przy bolesnych hemoroidach.

Babka jajowata a odchudzanie

Babka jajowata może nam też pomóc efektywnie zrzucić zbędne kilogramy. Pęczniejące pod wpływem kontaktu z wodą łuski rośliny wypełniają żołądek i zapewniają nam uczucie sytości. Dzięki czemu nie odczuwamy głodu przez długi czas.

Babka jajowata a żylaki

Preparaty na bazie babki jajowatej uznane zostały także za naturalne leki i są stosowane na żylaki po zabiegach operacyjnych. Polecane są także kobietom w ciąży i osobom starszym. Z kolei sproszkowana łupina nasion wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków oraz w drukarstwie.

Babka jajowata a zaparcia i kulinaria

Łupiny babki jajowatej mogą stanowić świetny dodatek do mleka, jogurtów, płatków i owoców. Zagęszczą też zupę i sosy.

Jak zrobić napar z babki jajowatej?

Potrzebne składniki:

Łyżka nasion babki jajowatej

Szklanka gorącej wody

Sposób przygotowania:

Nasiona babki jajowatej zalej szklanką gorącej wody i odstaw na dwadzieścia minut. Napar pij małymi łyczkami co najmniej dwa razy dziennie. Napar można również wykonać z łupin babki jajowatej. 1-2 łyżeczki rozpuść w szklance dowolnego płynu i wypij.

Jak zrobić odwar z babki jajowatej?

Potrzebne składniki:

Łyżka nasion babki jajowatej lub 1/2 łyżki łupin nasiennych

Szklanka zimnej wody

Sposób przygotowania:

Nasiona babki jajowatej lub łupiny nasienne babki jajowatej zalej szklanką zimnej wody. Zagotuj. Trzymaj na wolnym ogniu przez kilka minut. Odstaw do ostygnięcia. Jeśli chcesz zrobić kleik, wykorzystaj dwa razy więcej nasion.

Babka jajowata: Przeciwwskazania

Babka jajowata - mimo dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie - niewłaściwie przyjmowana może spowodować skutki uboczne. Nie należy aplikować jej nasion czy łupin bez wcześniejszego zmieszania ich z wodą i z jedzeniem, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na nasze jelita (doprowadzić do ich blokady). Po preparaty na bazie rośliny nie powinny też sięgać osoby zmagające się z cukrzycą, częstymi bólami brzucha, nudnościami nieznanego pochodzenia, torsjami, niedrożnością przewodu pokarmowego, problemami z przełykiem, krwawieniami z odbytu, zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy