Babka płesznik: Pomoże schudnąć i obniżyć cholesterol
Babka płesznik to roślina wpływająca korzystnie na pracę jelit, ale także obniżająca poziom złego cholesterolu we krwi. Duża zawartość błonnika przyspiesza metabolizm oraz zmniejsza uczucie głodu. W swojej diecie ziarna tego zioła powinny uwzględnić osoby regularnie ćwiczące lub pracujące fizycznie. Czym jest babka płesznik? Jakie ma znaczenie dla naszego organizmu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Babka płesznik, którą nazywa się również babką śródziemnomorską, ma bardzo dobry wpływ na ludzki organizm. Roślinę w naturalnych warunkach można spotkać na terenach zachodniej Azji i północnej Afryki. Nasiona babki płesznik przypominają siemię lniane i są w odcieniu brązu, ponadto zawierają one wiele cennych składników, wpływających dobroczynnie między innymi na układ pokarmowy. Kiedy ziarna namoczy się w wodzie, pojawia się charakterystyczny śluz, który działa osłonowo i łagodząco. Ponadto usprawnia on przesuwanie treści pokarmowej w jelitach i ułatwia wypróżnianie.
Osoby pragnące pozbyć się nadprogramowych kilogramów powinny sięgać po ziarna babki płesznik. Duża zawartość błonnika przyspiesza proces przemiany materii i zmniejsza uczucie ssania w żołądku. To pozwala na bezpieczne zredukowanie tkanki tłuszczowej i powrót do dawnej formy. Oczywiście, aby osiągnąć upragnione rezultaty, dietę należy połączyć z regularną aktywnością fizyczną.
Innym ważnym składnikiem jest białko, mające niebagatelny wpływ na odchudzanie. Związek ten wzmacnia mięśnie i wpływa na efekty wykonywanych ćwiczeń. Wspiera on budowę tkanki mięśniowej, stanowi źródło energii i przyspiesza procesy metaboliczne. Ponadto regularne spożywanie nasion babki śródziemnomorskiej pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć czy biegunek, a także pozytywnie wpłynie na florę bakteryjną.
Osoby zmagające się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu we krwi, również powinny sięgać po babkę płesznik. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia zawału serca, ale również chorób wieńcowych czy miażdżycy. Także cukrzycy powinni docenić zdrowotne właściwości rośliny. Jej regularne spożywanie zmniejsza poziom glukozy we krwi: zaleca się ją głównie pacjentom z cukrzycą typu 2. Oczywiście wszystkie wątpliwości należy wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Nasiona babki płesznik można spożywać samodzielnie lub w formie naparu, którego picie zaleca się dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Ziarenka świetnie smakują też w połączeniu z jogurtem naturalnym oraz dodane do herbaty czy miodu. Dawka nasion dla osoby dorosłej to osiem łyżeczek: pamiętaj o piciu dużej ilości wody (około półtora litra dziennie). Dzieci również mogą jeść nasiona babki płesznik, ale dawka powinna być o połowę mniejsza. Ze spożywania nasion powinny natomiast zrezygnować osoby, które skarżą się na bóle brzucha nieznanego pochodzenia oraz mające poważne problemy z układem pokarmowym.
Zobacz też:
Dieta dobra dla mózgu: Lista produktów, dzięki którym główka pracuje
Kurki: Jakie mają właściwości zdrowotne? Jak je przygotować?