Bezdech senny
Chrr, chrr, chrr..! Nocne odgłosy to oznaka, że nieprawidłowo oddychamy podczas snu i nasze zdrowie może być zagrożone.
Pierwsze objawy: Co może zaniepokoić
Obturacyjny bezdech senny - tak nazywa się stan, w którym dochodzi do zatrzymania oddechu na skutek zablokowania dróg oddechowych.
Chrapanie - jest pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. To odgłos wydawany przez drgające tkanki gardła. Normalnie znajdują się one na tyle wysoko, że nie ulegają drganiom. Ale pod wpływem różnych czynników może dojść do ich zwiotczenia (np. po wypiciu alkoholu) lub obniżenia (np. u osób z nadwagą i nadmiarem komórek tłuszczowych w obrębie szyi). A wtedy wdychane powietrze wprawia je w drganie.
Brak snów - problemy oddechowe uniemożliwiają zapadnięcie w głęboki sen i wejście w tzw. fazę REM oraz śnienie.
Oddawanie moczu w nocy - jest spowodowane zwiększonym wydzielaniem hormonu nasilającego pracę nerek (tzw. natriuretycznego) i wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.
Zmęczenie i senność w ciągu dnia - są skutkiem tzw. mikroprzebudzeń, do jakich dochodzi po każdym bezdechu. Płytki, przerywany sen nie przynosi odpoczynku - stąd uczucie znużenia.
Powikłania nieleczonego bezdechu
Po źle przespanej nocy mamy nie tylko gorsze samopoczucie, ale także przeciążony i osłabiony organizm.
Zagrożenie miażdżycą: Bezdechy senne przyczyniają się do skurczu naczyń krwionośnych. Zaś następujące po nich gwałtowne wdechy są źródłem tzw. stresu oksydacyjnego. Uszkadza on komórki tętnic. Przez to łatwiej o miejscowe stany zapalne oraz blaszki miażdżycowe. Wielokrotne mikroprzebudzenia w nocy nie pozwalają na obniżenie ciśnienia tętniczego i zwolnienie rytmu serca (do jakich normalnie dochodzi, gdy zdrowo śpimy). To grozi m.in. nadciśnieniem.
Problemy z sercem: Zaburzone oddychanie powoduje, że mniej tlenu dociera do krwi i mięśnia sercowego. Może wystąpić jego niedotlenienie, a w następstwie zaburzenie rytmu i tzw. przewodzenia (np. bradykardia zatokowa, migotanie przedsionków).
Niebezpieczeństwo udaru mózgu - w badaniach udowodniono, że ponad 70 proc. osób, które przeszły udar niedokrwienny, miało wcześniej bezdechy senne.
Ryzyko rozwoju cukrzycy typu II: Bezdechy senne powodują, że zmniejsza się wrażliwość organizmu na insulinę.
Zaburzenia psychiczne: Płytki i przerywany sen powoduje, że układ nerwowy nie może się zregenerować. Pogarsza się sprawność intelektualna, pojawia depresja.
Gorsza odporność: Niedotleniony organizm gorzej broni się przed wirusami i bakteriami.
Metody leczenia w dzień i w nocy
Obturacyjny bezdech senny jest uznawany także za jedną z przyczyn... wypadków w pracy oraz komunikacyjnych. Dla własnego zdrowia, ale także bezpieczeństwa innych osób trzeba go leczyć.
Zmiana nawyków żywieniowych - od niej się zaczyna. Często wystarczy zdrowiej jeść i schudnąć, by wyleczyć się z bezdechów sennych.
Protezy nazębne - stosuje się je, gdy zmiana sposobu odżywiania nie przynosi efektów i przy łagodnym OBS. Wysuwają żuchwę i język do przodu, dzięki czemu poprawiają warunki anatomiczne w obrębie górnych dróg oddechowych i drożność gardła.
Aparat CPAP - składa się ze specjalnej maski szczelnie obejmującej nos i usta, elastycznej rury oraz sprężarki powietrza. Sprężone powietrze jest pompowane do górnych dróg oddechowych. Wzrost ciśnienia w gardle zapobiega zapadaniu się jego ścian i bezdechom. Dzięki stosowaniu aparatu CPAP można zapobiec pojawianiu się bezdechów oraz ich powikłaniom m.in. w układzie krążenia.
Zabieg laryngologiczny - jest zalecany, gdy przyczyną bezdechów jest nieprawidłowa budowa nosa lub gardła.
Dodatkowe zalecenia
Najnowsze badania potwierdzają, że nasz tryb życia może sprzyjać bezdechom lub im zapobiegać.
1. Ogranicz picie alkoholu, zwłaszcza wieczorem. Alkohol zmniejsza bowiem napięcie mięśni budujących ściany gardła, co sprzyja występowaniu bezdechów podczas snu i chrapaniu. Z tych samych przyczyn zaprzestań palenia papierosów.
2. Unikaj spania na plecach - aby wymusić pozycję na boku lub brzuchu, wszyj w tylną część piżamy piłkę tenisową.
3. Nie nadużywaj środków uspokajających i nasennych ani tym bardziej nie stosuj ich bez porozumienia z lekarzem - powodują rozluźnienie tkanek gardła.