Bezsenność zwiększa ryzyko chorób serca
Przewlekła bezsenność może doprowadzić do wystąpienia problemów z sercem - ostrzegają francuscy naukowcy, których badania opublikowane zostały w piśmie "Sleep".
Naukowcy z Uniwersytetu Montrealu i Uniwersytetu Laval przez 40 godzin obserwowali 13 osób cierpiących na bezsenność i 13 osób, które nie miały problemów ze snem. Ich badania potwierdziły, że brak snu przekłada się na wzrost ciśnienia tętniczego.
"Podczas snu ciśnienie tętnicze krwi obniża się i dzięki temu serce ma okazję do odpoczynku. U osób, które cierpią na bezsenność ciśnienie podwyższa się, co w dłuższej perspektywie może zaowocować chorobą serca" - mówi autorka badań prof. Paola Lanfranchi.
Związek bezsenności z chorobami układu krążenia od dawna budzi zainteresowanie naukowców. Francuscy badacze podkreślają, że przewlekłych problemów ze snem doświadcza w pewnym momencie życia około 48 proc. populacji, dlatego niezbędne są badania, które pozwolą lepiej poznać mechanizmy zwiększające ryzyko dolegliwości sercowo-naczyniowych.
Podobną zależność ustalili wcześniej amerykańscy naukowcy, których badania wykazały, że osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę są 500-krotnie bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze niż osoby śpiące powyżej 6 godzin.