Reklama

Reklama

Białkowa dieta dla ciebie

Skuteczność i zdrowie... Czy to da się połączyć? Jak radzą sobie z tym diety: popularna Dukana i nowa Północna?

Do niedawna wydawało się, że nic nie przebije pomysłu francuskiego doktora Pierre Dukana, który opracował kurację, dzięki której rekordziści zrzucali kilkadziesiąt kilogramów w ciągu roku. Ale... zapominali przy tym, że jedzenie dużych ilości protein powoduje m.in. kłopoty z nerkami. Tymczasem Skandynawowie opracowali dietę również opartą na chudym mięsie i rybach, ale jednocześnie bogatą w inne cenne produkty. Wszystkie znajdziesz w naszych sklepach niezależnie od pory roku! Dieta Północna, podobnie, jak Dukana zapewni ci szczupłą sylwetkę, ale także świetne samopoczucie! Oto dowody!

Reklama

Dieta Dukana

Na tej diecie szybko chudniesz, gdyż na strawienie białek w tak czystej postaci organizm zużywa najwięcej kalorii.

Najważniejsze założenia

Jesz tylko białko w postaci chudego mięsa, ryb, chudego sera, jajek. W ten sposób odżywiasz się przez pierwsze dni (od 3 do 10). W następnej fazie co prawda można jeść warzywa, ale tylko co drugi dzień.

Eliminujesz węglowodany aż do osiągnięcia upragnionej wagi. Nie jesz pieczywa (nawet pełnoziarnistego), ziemniaków, warzyw strączkowych. Dieta nie dostarcza błonnika! Owoce na cenzurowanym.

Również są zakazane w dwóch pierwszych fazach, a te mogą trwać kilkanaście miesięcy! Dopuszczane są jedynie orzechy (kilka dziennie). W diecie brakuje więc wielu mikroelementów.

Efekty i wpływ na zdrowie:

- Utrata wagi następuje w dwóch pierwszych fazach. W dużym stopniu jest to zasługa jedzenia produktów tylko z dwóch grup. Tak ułożona dieta drastycznie zmienia metabolizm, co może prowadzić do zaburzeń pracy wielu organów.

- Witaminy A i D są dostarczane w nadmiarze. Grozi to gromadzeniem toksyn i zakwaszeniem organizmu. Nerki i wątroba mogą za ciężko pracować.

- Brak wielu witamin i mikroelementów powoduje spadek nastroju.

Dieta Północna

Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w mięsie i rybach, pobudzają przemianę materii, oczyszczają organizm.

Najważniejsze założenia:

Przede wszystkim ryby morskie, drób, wołowina. Ale białko można łączyć z warzywami: korzeniowymi (buraki, marchew, seler) oraz kapustnymi (np. brukselka).

Urozmaicona dieta zapobiega zakwaszeniu organizmu. Jesz pełnoziarniste pieczywo oraz kasze żytnie i jęczmienne, płatki owsiane.

Ciemny chleb przyspiesza proces trawienia i zapobiega odkładaniu się tłuszczów, zawiera też magnez, potas, żelazo i witaminy z grupy B. Owoce sezonowe i leśne są jak najbardziej wskazane. Jagody i borówki leśne to jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów.

Efekty i wpływ na zdrowie:

- Dieta północna gwarantuje powolny, ale systematyczny spadek wagi. Dzięki temu nie musimy obawiać się efektu jo-jo. Poza tym jest odpowiednio zbilansowana, możemy więc stosować ją przez całe życie bez obaw o zdrowie.

- Spożywamy zboża, warzywa, owoce i nabiał - zatem wszystko, czego potrzebuje organizm.

- Nie brakuje nam potasu, magnezu i kwasów omega-3, które koją układ nerwowy, sprawiają, że jesteśmy odporne na stres.


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: dieta | Dukan | białko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy