Reklama

Biblijna dieta

Jeśli myślałyście, że poznałyście już wszystkie dziwne diety, jesteście w błędzie. Poznajcie zasady diety, które miał opracować sam...Bóg.

Dieta Hallelujah (ang. alleluja) została wymyślona przez George'a Malkmusa. Były pastor zainteresował się zasadami zdrowego żywienia, kiedy w wieku 42 lat zachorował na raka jelita (niezdiagnozowanego w szpitalu), któremu towarzyszyły inne choroby takie jak nadciśnienie, hemoroidy, alergie i uporczywe wypryski. Malkmus doszedł do wniosku, że zachorował, ponieważ jadł zbyt przetworzone jedzenie. Potwierdzenie swoich przypuszczeń znalazł w Starym Testamencie: "I rzekł Bóg: "Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem" (Rodz. 1:29). Na tych słowach oparł opracowaną przez siebie dietę biblijną zwaną "Hallelujah", która, jak twierdzi autor, pomaga wyleczyć się z większości współczesnych chorób.

Reklama

Dobra nowina o diecie

Pierwszą osobą, która przetestowała dietę i potwierdziła jej dobroczynne skutki była żona Malkmusa Rhonda. Para poznała się podczas spotkania propagującego dietę w 1991 roku. Już rok później Rhondzie, która wcześniej cierpiała na artretyzm i otyłość, udało się schudnąć i zminimalizować objawy innych chorób (dieta Hallelujah jest dietą niskokaloryczną i niskotłuszczową).

Od tego czasu małżonkowie jeżdżą po Stanach Zjednoczonych propagując Biblję i uzdrawiającą dietę. Malkmus twierdzi, że już ponad milion osób na świecie stosuje jego dietę, a setki spośród nich stało się jej "głosicielami" (żeby zostać "głosicielem" należy wziąć udział w trwającym trzy dni szkoleniu, podczas którego prowadzący przekazuje uczestnikom wiedzę na temat prawidłowego odżywania. Koszt seminarium to 300$ dla jednej osoby i 450$ dla par).

Co się je

Dieta Alleluja jest dietą wegańską (wyklucza spożywanie mięsa i wszelkich produktów odzwierzęcych tj. mleka, serów, jajek, żelatyny), która zakazuje jedzenia produktów przetworzonych ( z powodu szkodliwych barwników i konserwantów). Bardzo istotne są w niej proporcje, które powinny wynosić 85% do 15%. 85% stanowią surowe owoce i warzywa (jednak owoce powinny stanowić tylko 15% dziennego spożycia), 15% warzywa gotowane. Można jeść kasze, pełnoziarniste makarony, ziarna i niemal wszystkie owoce i warzywa. Uzupełnieniem diety są specjalne oleje (zalecane osobom chorym na raka, z wyjątkiem mężczyzn chorujących na raka prostaty), i soki autorstwa Malkmusa ( w sprzedaży).

Kontrowersje

Biblijna dieta Malkmusa jest dietą z kilku powodów kontrowersyjną. Bibliści przekonują, że nie ma teologicznych podstaw do stosowania tak rygorystycznej diety, ponieważ w Księdze Rodzaju znalazły się również słowa "Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko" (9;3). Dietetycy ostrzegają, że spożywanie wyłącznie surowych warzyw nie pozwala zaspokoić różnorodnych potrzeb organizmu, a lekarze krytykują Malkmusa za to, że namawia chorych ludzi do rezygnacji z tradycyjnego leczenia przekonując ich, że za pomocą diety Hallelujah sami wyleczą się z chorób takich jak rak, cukrzyca czy choroby wzroku.

Wywiad z twórcą diety Hallelujah:

Oblicz swoje BMI

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bóg | owoce | warzywa | diety | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy