Reklama

Biegunka rotawirusowa

O tej porze roku infekcje przewodu pokarmowego szerzą się wśród dzieci wyjątkowo łatwo. Sprawdź, jak łagodzić ich przykre objawy.

Przyczyną dolegliwości jelitowych u maluchów zazwyczaj są rotawirusy. Najczęściej i najciężej chorują dzieci od 3. miesiąca do 3. roku życia. Infekcja przenosi się przez brudne ręce lub drogą kropelkową.

Jej główne symptomy to: obfita, wodnista biegunka trwająca kilka dni, wysoka gorączka, nudności i wymioty. Chory brzdąc jest osłabiony, dokuczają mu również bóle brzucha.

Konieczny jest lekarz

Z maluszkiem, u którego podejrzewa się infekcję żołądkową, należy jak najszybciej zgłosić się do pediatry. Najgroźniejszą konsekwencją choroby jest bowiem niebezpieczne dla zdrowia odwodnienie. Lekarz po zbadaniu smyka oceni, czy może on być leczony w domu, czy też konieczne jest nawadnianie go kroplówkami w szpitalu.

Reklama

Pielęgnacja w domu

Podczas biegunki rotawirusowej przede wszystkim należy zadbać o to, by dostarczyć dziecku odpowiednią ilość płynów. Chory szkrab powinien wypijać około 3/4 szklanki płynu na kilogram masy ciała dziennie. Lekko schłodzone napoje (ciepłe mogą nasilać wymioty) podawaj małymi porcjami, ale często, bo duża ilość płynu wypita na raz też może wywołać torsje. Najlepiej proponuj smykowi niegazowaną wodę lub słabą herbatkę.

Postaraj się również skłonić dziecko do picia preparatów nawadniających, które uzupełniają elektrolity (np. Orsalit, Gastrolit, Acidolit). Poza tym aplikuj mu preparat z probiotykami (np. Dicoflor, Dierol, Entero Acidolac), który pomaga odbudować florę bakteryjną jelit.

Jeśli smyk ma wysoką temperaturę, sięgnij po środek przeciwgorączkowy (np. Nurofen, Ibufen, Paracetamol), rób chłodne okłady lub przygotuj maluszkowi kąpiel ochładzającą. I nie nakłaniaj swojej pociechy do jedzenia, gdy nie ma apetytu.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy