Błękitna pułapka światła ekranów

Ich promieniowanie nam nie służy. Jak chronić się przed jego negatywnym działaniem?

Godziny spędzone przed ekranem mają negatywny wpływ na nasze zdrowie
Godziny spędzone przed ekranem mają negatywny wpływ na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Niebieski składnik jest częścią światła słonecznego. Jednak obecnie w naszym otoczeniu jest go znacznie więcej niż w naturze. Źródłami światła o wysokiej zawartości niebieskiego promieniowania są żarówki energooszczędne, LED, ksenonowe reflektory. Matryce LED i LCD w telewizorach i komputerach, tablety i smartfony też świecą na błękitno. Dużą część doby spędzamy przy sztucznym oświetleniu i godzinami wpatrujemy się w ekrany. Jakie mogą być tego skutki zdrowotne?

Cyfrowe zmęczenie wzroku - syndrom oka biurowego

Objawia się przejściowym szczypaniem, łzawieniem, zaczerwienieniem spojówek, pogorszeniem ostrości widzenia. Patrząc na ekran, rzadziej mrugamy, powierzchnia gałki ocznej jest gorzej nawilżana. Pojawiają się zaburzenia w produkcji łez (tzw. zespół suchego oka). Doraźnym ratunkiem są sztuczne łzy. Z czasem niebieskie promieniowanie może uszkodzić fotoreceptory w siatkówce, co grozi nieodwracalnym pogorszeniem wzroku.

Nasza rada: Zmniejsz jasność monitora. Ściągnij na komputer i smartfon bezpłatną aplikację ograniczającą emisję tego światła. Korzystając z urządzenia, rób kilkuminutowe przerwy co 30-45 minut. Popatrz w dal, na rośliny za oknem, jak najczęściej mrugaj. Jeśli używasz okularów, spraw sobie szkła z powłoką antyrefleksyjną i filtrem światła niebieskiego, tzw. Blue Protect.

Zaczerwienienie spojówek to jeden z syndromów tzw. "oka biurowego"
Zaczerwienienie spojówek to jeden z syndromów tzw. "oka biurowego"123RF/PICSEL

Wpływ na gospodarkę hormonalną

Światło działa na nasze samopoczucie. Gdy jest jasno, organizm wytwarza serotoninę - jeden z "hormonów szczęścia" oraz kortyzol, czyli hormon stresu. Dlatego przy dobrym oświetleniu jesteśmy aktywni, pobudzeni. Ale niebieskie światło w zbyt dużej ilości utrzymuje nas w stanie nadmiernego ożywienia, a u dzieci może wzmagać agresję.

Nasza rada: W okresie okołomenopauzalnym w ciągu dnia spędzaj 2-3 godziny na dworze. Nawet przy całkowitym zachmurzeniu zapewnisz sobie 30-krotnie większą dawkę dobrego promieniowania niż siedząc przed ekranem. To pomoże opanować wahania nastroju.

***Zobacz także***

Joanna Jabłczyńska: Nie pokażę się nago na ekranieNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Aby uniknąć kłopotów z zaśnięciem, warto odstawić  urządzenia cyfrowe na dwie godziny przed pójściem do łóżka
Aby uniknąć kłopotów z zaśnięciem, warto odstawić urządzenia cyfrowe na dwie godziny przed pójściem do łóżka123RF/PICSEL

Kłopoty ze snem

Światło pełni kluczową rolę w regulacji dobowego cyklu snu i czuwania. W ciemności szyszynka intensywnie wytwarza melatoninę, czyli hormon snu, więc po zmroku zaczynamy czuć się senni. Natomiast w świetle synteza i wydzielanie melatoniny znacznie maleje, a jej stężenie we krwi spada. Szyszynka reaguje nie tylko na naturalne światło, lecz także na pochodzące ze sztucznych źródeł. Gdy jest go za wiele, pojawiają się trudności z zasypianiem i pogorszenie jakości snu.

Nasza rada: Kończ korzystanie z urządzeń cyfrowych na dwie godziny przed pójściem do łóżka. Łagodne światło o pomarańczowej barwie ułatwia zasypianie. Włącz lampkę z takim abażurem, posłuchaj muzyki lub czytaj, kierując światło tak, by nie padało w oczy. Śpij w ciemności. Do sypialni nie powinien docierać blask ulicznych latarni ani wschodzącego słońca.

Suplementacja melatoniny

Hormon ten działa antyutleniająco. Dzięki temu służy wzrokowi. Blokując wydzielanie soku żołądkowego i syntezę tlenku azotu, łagodzi refluks. Zmniejsza też objawy sezonowej obniżki nastroju. Po 65. roku życia jej poziom we krwi maleje 2-3 razy. Intensywne niebieskie światło nasila ten proces.

Chcąc ją przyjmować, skonsultuj się z lekarzem. Wchodzi ona w interakcje z lekami, np. na nadciśnienie, depresję, przeciwzakrzepowymi. Nie jest wskazana przy chorobach wątroby. Nie wolno jej brać dłużej niż trzy miesiące, gwałtownie odstawiać, przyjmować doraźnie, np. gdy jakiejś nocy nie możesz zasnąć.

***Zobacz także***

Joanna Jabłczyńska: Nie pokażę się nago na ekranieNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Dobry Tydzień
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?