Boisz się skomplikowanych diet? Oto skuteczne rozwiązanie!
Prosta dieta bogata w błonnik, to najbardziej skuteczny sposób na zachowanie zdrowia i smukłej talii. Potwierdzają to badania kliniczne, a dietetycy przekonują, że zamiast wybierać skomplikowane diety, wybierajmy produkty bogate w błonnik.
Najnowsze badania opublikowane w "Annals of Internal Medicine" wskazują, że osoby, których dieta jest bogata w błonnik chudną szybciej, jak również udaje im się obniżyć ciśnienie krwi i poziom cukru. Specjaliści wskazują, że efekty tej prostej zmiany nie przynoszą tak spektakularnych efektów jak skomplikowane diety, jednak zaznaczają, że jest to bardzo efektywna metoda, dla osób, którym nie udaje wytrwać na diecie.
"Osoby, którym trudno jest przestrzegać restrykcyjnych zasad żywienia, lub stosować skomplikowanych diet, a chcą schudnąć, powinny swoją dietę wzbogacić o błonnik" -wskazuje dr Yunsheng Ma z University of Massachusetts Medical School w Worcester.
Ochotnicy, którzy brali udział w badaniu, zostali poproszeni o zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik, a nie suplementów diety, co oznaczało, że powinni spożywać więcej owoców i warzyw i pełnoziarnistych produktów.
"Produkty bogate w błonnik, są to również produkty, które są źródłem witamin i składników mineralnych. Więc ich spożycie przynosi wiele korzyści" - podkreśla dr ma.
Grupa kontrolna, została poddana specjalistycznej diecie odchudzającej. Jej efekty były oczywiście widoczne. Jednak jak wskazali naukowcy, poza efektem spadku masy ciała, dieta ta nie przyczyniła się do wyrobienia w badanych zdrowych nawyków. Specjaliści wykazali również, że jej stosowanie było znacznie trudniejsze.
"Nasz eksperyment pokazał, że prosty przykaz jak zwiększenie ilości produktów bogatych w błonnik tj. owoce i warzywa, prowadzi do zmiany nawyków żywieniowych. Nie trzeba podążać za skomplikowanymi jadłospisami - wystarczy zmiana, którą pociąga za sobą szereg innych zmian" - dodaje dr Ma.
Wcześniejsze badania wykazały, że błonnik pokarmowy może zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy, cukrzycy typu 2, jak również pomaga walczyć z nadwagą i otyłością, poprzez wpływ na zmianę populacji bakterii w jelitach.
Na początku błonnik był traktowany, jako substancja balastowa, ze względu na małe wykorzystanie przez organizm. Później odkryto w nim nowe właściwości mające korzystny wpływ na organizm, przyczyniające się m.in. do: mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów; obniżenia ciśnienia tętniczego krwi; spowolnienia rozkładu węglowodanów, obniżenia stężenia glukozy we krwi i obniżenia zapotrzebowania na insulinę; rozwoju korzystnych bakterii jelitowych - rola prebiotyczna.
Błonnik nie podwyższa wartości energetycznej posiłku. Źródłem błonnika pokarmowego są m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, naturalne płatki zbożowe, musli, niełuskany ryż, pieczywo razowe i żytnie) i nasiona roślin strączkowych.
Błonnika nie zawierają m.in. mięso, ryby, mleko, jaja, alkohole, masło, oleje i inne produkty tłuszczowe.