Ból karku: Co go wywołuje i jak się go szybko pozbyć?
Ból karku jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Jego przyczyną jest napięcie mięśni albo problemy z kręgami szyjnymi. Długi czas spędzany przed komputerem oraz brak aktywności fizycznej często wzmagają problem. Nie wolno bagatelizować złej kondycji tego odcinka kręgosłupa, bo choć krótki, to jego ból uniemożliwia nam funkcjonowanie. Odpowiednia profilaktyka może nas uchronić przed trapiącym nas cierpieniem. Pamiętajmy, że ból może oznaczać poważniejsze schorzenia, których ciężko się pozbyć. Zatem co wywołuje ból karku? Jak się przed nim skutecznie chronić? Kiedy powinniśmy się zaniepokoić? Przekonajmy się.
Bólu w okolicy szyjnej doświadcza wielu z nas. Może on powstawać z powodu przeciążenia kręgów szyjnych, braku odpowiedniej dawki ruchu, nieodpowiedniej pozycji siedzenia w pracy, spania na niewygodnym łóżku, a nawet ze stresu. Ból, który jest wywoływany, odbija się na codziennych obowiązkach i uniemożliwia wykonywanie wielu czynności. Co jeszcze towarzyszy bolącemu karkowi? Przede wszystkim sztywność ramion i kończyn oraz niemożność poruszania głową.
Powody bólu karku
Bolący kark jest następstwem napięcia mięśni szyi oraz przeciążeniem kręgów w górnym odcinku kręgosłupa. Co je powoduje? Przede wszystkim niewłaściwa pozycja, którą przyjmujemy podczas siedzenia. Dochodzi do tego zbyt długi czas, jaki przeznaczamy na bierny wypoczynek, który osłabia mięśnie karku. Ból może być również konsekwencją wystawiania tej części ciała na chłód – siedzenie w przeciągu albo jazda samochodem z otwartym oknem powodują podrażnienie korzonków, czyli zakończeń nerwowych, które dotkliwie manifestują swoje nieprawidłowe działanie.
Praca biurowa nie sprzyja dobrej kondycji naszego kręgosłupa. Najbardziej zaś nie służy górnemu odcinkowi umiejscowionemu w okolicach karku. Ośmiogodzinna praca przy komputerze może nie wydaje się dla wszystkich męcząca, jednak sprawia, że ciało jest przeciążone i zastane. Najwięcej krzywdy robimy sobie wtedy, gdy nie dostosowujemy swojego stanowiska pracy do naszego ciała. Krzesło powinno mieć odpowiednią wysokość, by monitor nie był zbyt nisko. W przeciwnym wypadku pochylamy się, co może w dłuższej perspektywie prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Ergonomia pracy musi iść w parze z odpowiednim wypoczynkiem. Najlepszym sposobem na pozbycie się bolącego karku są proste ćwiczenia, które można wykonywać nawet przy biurku.
Czy ból karku jest niebezpieczny?
Jeśli ból karku towarzyszy nam jedynie od czasu do czasu, nie powinniśmy mieć powodów do niepokoju. Nasza czujność powinna być wzmożona, jeśli ta przypadłość towarzyszy nam na co dzień i domowe metody nie pomagają w pokonaniu dolegliwości. Wtedy warto udać się do specjalisty, który rozpozna przyczyny bólu i postara się go skutecznie zniwelować. W tym celu należy przeprowadzić szereg badań, które ułatwią to zadanie.
Jeśli dopada cię ból karku, wypróbuj naturalne sposoby pozbycia się przykrej przypadłości. Przede wszystkim zapewnij sobie chwilę rozluźnienia. Pomoże ciepły kompres albo gorąca kąpiel z dodatkiem olejku z tymianku albo lawendy, które spowodują rozluźnienie mięśni. Jeśli ból nie ustępuje, można posmarować maścią rozgrzewającą kark oraz postarać się go rozmasować. Jeśli te sposoby nie pomagają, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Jak uchronić się przed bólem karku?
Aby nie męczył nas ból karku, warto nie wystawiać go na próbę. W jaki sposób? Przede wszystkim zacznijmy od odpowiedniej postawy. Głowę należy trzymać prosto podczas siedzenia albo chodzenia. Istotna jest też ochrona przed chłodem. Niewskazane jest zwłaszcza przebywanie w przeciągach. Warto również zadbać o dobry materac do spania (najlepiej twardy) i wygodną poduszkę, która nie będzie przeciążała mięśni karku.