Reklama

Ból kolana: Przyczyny, objawy i leczenie

Ból kolana to częsta i uciążliwa dolegliwość, która atakuje znienacka i ma tendencję do nawracania. Staw kolanowy jest najbardziej narażony na kontuzje, przeciążenia i zwyrodnienia, zwłaszcza jeśli zmagamy się z nadwagą czy otyłością. Warto wiedzieć, że ból kolan może być też oznaką infekcji bakteryjnych, a nawet chorób reumatycznych. Nasz niepokój powinny wzbudzić obrzęki, ból oraz ograniczenie ruchomości stawu, np. poranne sztywnienie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu kolana i na czym polega leczenie.

Ból kolana po urazie

Ból kolana jest bardzo częsty po kontuzji lub urazie. Zazwyczaj na skutek aktywności fizycznej, forsującej pracy czy wypadku dochodzi do uszkodzenia więzadeł i łąkotek. Charakterystyczny jest wtedy nagły i ostry ból, opuchlizna oraz problem z poruszaniem stawem. Kolano należy wtedy przede wszystkim unieruchomić i jak najszybciej zgłosić się do ortopedy. Konieczny może być zabieg i rehabilitacja.

Ból kolana a choroba zwyrodnieniowa

Przyczyną bólu kolan najczęściej są zmiany zwyrodnieniowe spowodowane przeciążeniami i naturalnym zużywaniem się stawu. Z wiekiem pojawiają się ubytki w chrząstce stawowej i napięcia mięśniowe. W efekcie kości mogą na siebie zacząć naciskać, co powoduje przewlekły i uciążliwy ból. Charakterystyczne objawy to ból podczas wchodzenia po schodach, sztywność, obrzęk i zaczerwienienie skóry w pobliżu stawu. Ulgę przynoszą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także specjalne zastrzyki regenerujące chrząstkę stawową. Niezbędna jest też rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne. W zaawansowanym stadium konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Reklama

Ból kolana a borelioza

Ból stawów jest także charakterystycznym powikłaniem boreliozy. Ta groźna choroba przenoszona przez kleszcze latami może nie dawać objawów. W tym czasie jednak wywołuje poważne zmiany neurologiczne i bardzo często atakuje stawy. Nasz niepokój powinien wzbudzić nawracający ból i obrzęk stawu kolanowego, zwłaszcza jeśli nie jest to efekt urazu czy przeciążenia. Pierwsze objawy boreliozy mogą się pojawić do kilku tygodni od ukąszenia kleszcza i przypominają grypę. Rumień wędrujący czyli charakterystyczne zaczerwienienie na skórze występuje jedynie u połowy osób. Leczenie przewlekłej boreliozy jest trudne i długotrwałe. Konieczne jest wielomiesięczne przyjmowanie antybiotyków.

Ból kolana a infekcje bakteryjne

Silny ból kolana, któremu towarzyszy wysoka gorączka, może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Dochodzi do niego np. na skutek urazu, skaleczenia czy przyjęcia zastrzyku wzmacniającego chrząstkę stawową (jeśli nie został podany w sterylnych warunkach). W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Konieczne może być płukanie kolana i przyjmowanie antybiotyków.

Ból kolana a choroby reumatyczne

Jedną z groźniejszych przyczyn bólu kolan mogą być choroby reumatyczne, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub reumatoidalne zapalenie stawów. Co prawda tego typu schorzenia najczęściej w pierwszej kolejności atakują małe stawy (np. palców i nadgarstków), ale zdarza się też, że ból rozpoczyna się od kolan. Charakterystyczne jest poranne sztywnienie stawu i ból towarzyszący przy każdym ruchu. Skóra w pobliżu może być zaczerwieniona i nieco cieplejsza. Konieczne jest szybkie i specjalistyczne leczenie, w przeciwnym wypadku może dojść do trwałego uszkodzenia stawu.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy