Reklama

Ból korzonków: Objawy, przyczyny i sprawdzone środki zaradcze

Ból korzonków często dotyka nas niespodziewanie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby atak całkowicie nas sparaliżował. Najczęściej pojawia się w wyniku przeforsowania naszego kręgosłupa, ale może być też wynikiem poważniejszych schorzeń związanych z kręgosłupem. Na szczęście, nie jesteśmy bezsilni, bo leki przeciwbólowe bardzo szybko przynoszą ulgę. Poza tym możemy skutecznie zapobiegać powstawaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości. Czym jest ból korzonków? Jak sobie skutecznie z nim radzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest ból korzonków?

Ból korzonków jest bardzo dotkliwy i wielu z nas skarży się na jego ataki. Nagły i ostry ból w dolnej partii pleców spowodowany jest uciskiem korzenia nerwowego. Niestety, przyczyn zapalenia korzonków jest bardzo dużo. Do jego powstania zalicza się przeciążenie kręgosłupa związane z aktywnością fizyczną lub całkowite nasze zaniedbanie i totalny brak ruchu. Dla naszych pleców nie są obojętne również choroby stawów, otyłość, wirusy oraz stres.

Dlaczego bolą nas korzonki?

Bolące korzonki najczęściej pojawiają się w konsekwencji przeciążenia kręgosłupa. Podnoszenie ciężkiego pakunku? Ćwiczenia fizyczne bez rozgrzewki? To właśnie pierwszy krok do powstania przeszywającego bólu. Trzeba wiedzieć, że bolące korzonki to pierwszy sygnał, że z naszym kręgosłupem może być coś nie tak. Ból może być symptomem skoliozy, dyskopatii, osteoporozy albo choroby zwyrodnieniowej. Sporadyczny atak korzonków można jeszcze leczyć na własną rękę. Jeśli jednak objawy pojawiają się bardzo często, należy udać się do lekarza, który wykluczy poważniejszą chorobę.

Reklama

Jak objawia się zapalenie korzonków?

Zapalenie korzonków objawia się silnym bólem zlokalizowanym w dolnej partii pleców. Promieniuje on na pośladki oraz do rąk i nóg. Dochodzi do tego zaburzenie czucia, mrowienie kończyn oraz przykurcz. Z tym schorzeniem powiązane jest lumbago (ból zlokalizowany w okolicach lędźwi). Niestety, chore korzonki powodują, że dolegliwości mogą się rozszerzać na całe plecy – nie oszczędza ich górnej partii i atakowany jest również np. kark. Oprócz tego, mogą pojawić się symptomy, które nie są bezpośrednio związane z kręgosłupem. Chory może skarżyć się na dolegliwości grypowe (ból mięśni, kaszel, gorączka) oraz odczuwać problemy z wypróżnianiem się.

Jak leczyć ból korzonków?

W leczeniu ataku bólowego należy zażywać leki przeciwbólowe, które łagodzą objawy schorzenia. Warto też spędzić kilka dni na odpoczynku, żeby odciążyć chore plecy. Dobrze jest pozostać przez pewien czas w łóżku w pozycji leżącej, starać się nie forsować oraz unikać niskiej temperatury. Dodatkowo można przyjmować medykamenty, które rozluźniają mięśnie, gdyż skurcz często towarzyszy bólowi korzonków. Oczywiście pomogą również masaże oraz profesjonalne zabiegi (np. z wykorzystaniem lamp).

Czy da się zapobiec bólowi korzonków?

Ból korzonków występuje nagle i – jeśli się już trafi – przeważnie musimy przez pewien czas przebywać w unieruchomieniu. Na szczęście, przykrą dolegliwość można skutecznie przechytrzyć; wystarczy zmienić kilka nawyków. Warto zastanowić się nad zwiększeniem aktywności fizycznej, która wzmocni mięśnie pleców (wystarczy pływać, spacerować albo maszerować). Prócz ćwiczeń trzeba zapewnić sobie zdrowy wypoczynek; zacznijmy od łóżka - sprawmy, by materac, na którym śpimy był twardy, ale równocześnie wygodny. Zadbajmy również o sylwetkę, jeśli mamy kilka nadprogramowych kilogramów – zrzućmy je, wprowadźmy zbilansowaną dietę do naszego menu. Pamiętaj o odpowiednim ubieraniu się - nie narażajmy kręgosłupa na przeciągi.

Domowe sposoby na bolące korzonki

Zaatakował cię przeszywający ból i nie masz pod ręką leków przeciwbólowych? Na szczęście, nie jesteś bezradny - możesz prostymi sposobami stawić czoła bolącym korzonkom. Przede wszystkim zapewnij sobie dużo ciepła: przyłóż do bolących pleców termofor albo plastry oraz natrzyj się rozgrzewającą maścią (np. końską). Możesz wykonać okłady samodzielne: np. z zaparzanego siemienia lnianego albo ugotowanej cebuli. Dobrym pomysłem jest również wzięcie kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy