Bóle menstruacyjne: Jak je zmniejszyć
Comiesięczna dolegliwość utrudnia ci funkcjonowanie? Sprawdź, co możesz zrobić, by w tym czasie poprawić sobie samopoczucie.
Pierwszego dnia miesiączki odczuwasz lekki dyskomfort w dolnej części brzucha?
Jeśli ból nie jest zbyt dokuczliwy i nie trwa dłużej niż kilka godzin, nie ma się czym przejmować. Z nieco większym poradzisz sobie, stosując niesterydowe leki przeciwzapalne (np.: Ibuprofen, Paracetamol, Naproksen) albo leki rozkurczowe (np. No-spa). Pamiętaj jednak, że tego typu środków nie powinno się brać dłużej niż 2-3 dni.
Jeśli ból jest tak silny, że uniemożliwia ci funkcjonowanie albo gdy towarzyszą mu wymioty czy omdlenia, powinnaś koniecznie skonsultować się z lekarzem. Trzeba to zrobić także wtedy, gdy pobolewania w podbrzuszu pojawiają się już na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego.
Pilnego kontaktu z lekarzem wymagają wszystkie bóle, które pojawiają się nagle, np. jeśli miesiączki wcześniej nie były zbyt dokuczliwe, ale nagle stały się bardzo bolesne. Przyczyną takich dolegliwości może być na przykład endometrioza (choroba polegająca na przemieszczaniu się błony śluzowej macicy poza jej jamę).
Bolesne miesiączkowanie bywa też objawem zapalenia przydatków (jajników i jajowodów). Silny ból menstruacyjny, szczególnie jeśli towarzyszy mu obfite krwawienie, może być symptomem mięśniaków macicy albo innych nieprawidłowości w jej budowie. Ponieważ przyczyny są tak różnorodne, koniecznie należy wykonać badania. Podstawowym jest USG przezpochwowe. Pozwala ono na dokładne obejrzenie narządów rodnych i stwierdzenie nieprawidłowości, które mogą być przyczyną bólu.
Napary z ziół
W złagodzeniu comiesięcznego bólu pomogą działające rozkurczowo zioła. Można zastosować m.in. napar z kwiatów nagietka (łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy przez 15 minut. Pijemy trzy razy dziennie 1/3 szklanki). Rozkurczowo zadziała również ziele krwawnika (dwie łyżki ziół zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy przez 30 minut. Pijemy pół szklanki 2-3 razy dziennie).
Ciepły kompres albo kąpiel
Ulgę w dolegliwościach miesiączkowych przynosi także rozgrzewanie. Do dołu brzucha można przyłożyć termofor albo poduszkę elektryczną. Dobra jest także ciepła kąpiel. Do wody w wannie można dodać napar z owoców pięciornika gęsiego: 2-3 łyżki suszu owocowego zalewamy litrem wrzątku i zaparzamy przez 10 minut, odcedzamy i wlewamy do wanny.
Jajeczkowanie bywa bolesne
- Dyskomfort w dole brzucha może się zdarzyć także podczas owulacji. Ból może mieć charakter ucisku albo kłucia. Czasem towarzyszą mu niewielkie krwawienia (plamienia), które pojawiają się zwykle na dwa tygodnie przed spodziewaną miesiączką. Takie objawy są sygnałem, że za chwilę wejdziesz w fazę płodną.
- Dolegliwości towarzyszące owulacji można łagodzić, stosując niesterydowe środki przeciwbólowe.
- Ból jest bardzo silny i utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni? Nie lekceważ go, tylko jak najszybciej wybierz się do ginekologa i poproś o skierowanie na badania, które wyjaśnią przyczynę tych dolegliwości.
- Dyskomfort w dole brzucha może być także spowodowany schorzeniami nieginekologicznymi. Jego przyczyną mogą być m.in.: zapalenia dróg moczowych, kamienie nerkowe oraz zespół jelita drażliwego.
Patrycja Malinowska