Ozdobi ogród efektownymi kwiatami. Posadź wiosną w konkretnym terminie
Zaczyna kwitnąć w połowie czerwca i zdobi ogród efektownymi kwiatami. Kłosowiec nie ma zbyt wielkich wymagań, jest dość odporny na warunki atmosferyczne i do tego na pożyteczne owady działa niczym magnes.

Spis treści:
Kwiaty zebrane w długie kłosy w intensywnym kolorze w zależności od odmiany. Do tego liście o wydłużonym kształcie, które mogą być zielone, a czasami i czarno-białe. Kłosowiec to efektowna roślina, która przez całe lato może zdobić ogród. To wieloletnia roślina, która może dorastać do 1 metra wysokości.
Kłosowiec w ogrodzie. Najważniejsze zasady pielęgnacji
Wygląda efektownie zarówno w grupach, jak i w pojedynkę. Jeśli poszukujesz uzupełnienia ogrodu w stylu romantycznym lub wiejskim, kłosowiec sprawdzi się w tej roli idealnie. Może wypełniać przestrzeń przy altanie lub ogrodzeniu, jak i między niższymi roślinami.
Kłosowiec nie ma zbyt wielu wymagań. Roślina potrzebuje dość umiarkowanej ilości słońca, dlatego najlepiej będzie rósł w stanowisku półcienistym. Lubi też przestrzeń, dlatego dobrze posadzić ją w odpowiedniej odległości od innych roślin. Jeżeli planujemy posadzić obok siebie kilka kłosowców, należy to zrobić w odległości 50 cm między poszczególnymi roślinami.
Kłosowiec preferuje żyzne i przepuszczalne podłoże - poradzi sobie zarówno w glebie kwasowej, jak i zasadowej. W trakcie suszy należy pamiętać o dodatkowym podlewaniu. Chociaż jest on odporny na choroby czy szkodniki, to w zbyt wilgotnych miejscach może stać się celem chorób grzybowych.
Roślina zaczyna kwitnąć w czerwcu i aż do końca września może zachwycać wyglądem. W tym czasie obsypuje się kłosami przybierającymi rozmaite kolory (w zależności od odmiany). Kwitnienie to czas, w którym trzeba poświęcić jej szczególną uwagę. Regularne podlewanie i nawożenie (w stopniu umiarkowanym) to gwarancja obfitego i długiego kwitnienia.
Kiedy sadzić kłosowiec? Najlepszym terminem jest wiosna, ale już po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Sadzonki do gruntu można przenosić od maja.
Kłosowiec i jego odmiany. Każda zachwyca na swój sposób
Kłosowiec to nie tylko elegancka ozdoba. Jest również magnesem przyciągającym pożyteczne owady takie jak pszczoły czy motyle. Chodzi zwłaszcza o "Golden Jubilee", kłosowiec fenkułowy, który może pełnić funkcję rośliny miododajnej.
Wśród innych popularnych odmian znajdują się również:
- Kłosowiec "Blue Fortune" z niebieskimi kwiatami,
- Kłosowiec "Kudos Ambrosia", którego cechą charakterystyczną są dwukolorowe kwiatostany. Kwiaty i liście wydzielają przyjemny aromat, dzięki czemu roślina również przyciąga motyle, pszczoły i trzmiele,
- Kłosowiec "Firebird" z dużymi, czerwono-purpurowymi kwiatami,
- Kłosowiec "Morello" o kwiatach w kolorze bordo i purpury tworzących smukłe kłosy.