Reklama

Po tym poznasz groźne ukąszenie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Swędzą, szczypią, pieką, a czasami bardzo mocno bolą – ukąszenia owadów powodują ogólny dyskomfort. Możemy złagodzić dokuczliwe objawy przy pomocy domowych sposobów lub środków z apteki – pod warunkiem, że wiemy, co nas ugryzło. Jak zatem rozpoznać, którego owada padliśmy ofiarą?

Ugryzienie komara

W miejscu ukąszenia komara niemal natychmiast tworzy się charakterystyczny bąbel, obrzęk i rumień, który utrzymuje się przez kilka dni. Po niedługim czasie zmiana staje się czerwona i twarda. Jeśli ugryzienie przez komara sprowadza się tylko do swędzenia, nie mamy podstaw do obaw. Natomiast obrzęk utrzymujący się dłużej, niż trzy, cztery dni, któremu towarzyszy gorączka, wymaga konsultacji z lekarzem. Może to bowiem sygnalizować alergię na jad komara lub świadczyć o rozwijającym się zakażeniu.

Zobacz także: Olejek odstraszający i inne naturalne sposoby na komary

Reklama

Ugryzienie pluskiew

Najbardziej charakterystycznym znakiem dla ugryzienia przez pluskwę, jest pojawienie się na skórze kilku śladów w niewielkiej od siebie odległości, często układające się w trójkąt. I choć samo ukąszenie na ogół nie jest niebezpieczne, to dla osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju pogryzienia przez owady, może być bardzo bolesne.

Pasożyt kąsa najczęściej w miejsca, które są odsłonięte podczas snu, zwykle okolice twarzy, szyi, rąk i nóg. Swędzące zmiany skórne pojawiają się na ogół po 24 godzinach. Samo ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ze względu na wstrzykiwaną przez nią substancję znieczulającą.

Użądlenie pszczoły

Miejsce użądlenia przez pszczołę jest stosunkowo łatwe do rozpoznania, gdyż pozostawia ona w skórze człowieka żądło, które jak najszybciej należy usunąć. Oznaką pszczelego użądlenia jest mocne zaczerwienienie, obrzęk, ale i mocno odczuwalny ból. Osobom uczulonym na jad pszczeli może również towarzyszyć gorączka, ból głowy i dreszcze. W niektórych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który charakteryzuje się zawrotami głowy, dusznością, kołataniem serca i silnym osłabieniem.

Warto wiedzieć: Sposób na mszyce. Trik z żółtą wstążeczką jest niezawodny

Użądlenie osy

Osy, w przeciwieństwie do pszczół, nie zostawiają żądła w ciele człowieka, dlatego zdolne są do wielokrotnego użądlenia przez jednego osobnika. Osa może wprowadzić do skóry bakterie, które wywołują miejscowe zakażenie, ale na ogół miejsce po ugryzieniu przez tego owada jest lekko obrzęknięte i zaczerwienione. Użądlenie osy może wywołać podwyższoną temperaturę ciała i powiększenie węzłów chłonnych. Osoby uczulone narażone są na duże, miejscowe zmiany skórne, ale i wstrząs anafilaktyczny.

Ugryzienie mrówek

Ślady po ukąszeniach mrówek to najczęściej czerwona pokrzywka, której towarzyszy ból i swędzenie. Kwas mrówkowy, który występuje w jadzie mrówki, odpowiedzialny jest za miejscowe podrażnienie, a u osób skłonnych do uczuleń również za odczyny alergiczne. Powstały po ugryzieniu pęcherzyk zmienia się w niewielką krostę, która pozostaje na skórze maksymalnie trzy dni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy