Reklama

Reklama

Boli cię język? Sprawdź, co ci dolega

Dzięki bogatemu unerwieniu i unaczynieniu język jest wyjątkowo wrażliwy na bodźce smakowe i dotykowe. Ale gdy boli, może to oznaczać chorobę.

Najprostszym wyjaśnieniem bólu języka jest jego zranienie, np. przygryzienie bądź oparzenie. Wówczas dolegliwość może utrzymywać się wiele godzin, a nawet przypominać o sobie przez kilka dni (ale ból słabnie i nie jest ciągły). Jeśli jednak nie umiemy określić przyczyny bólu, warto iść do internisty lub stomatologa. Lekarz obejrzy język i ewentualnie zleci dodatkowe badania oraz leczenie.

Reklama

Zapalenie języka może być wywołane zakażeniem bakteryjnym (paciorkowcami) lub wirusowym (np. wirusem opryszczki). Dodatkowe objawy: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, powiększenie lub owrzodzenie języka, pęcherzyki, a także białe plamki na jego powierzchni. 

Kandydoza, czyli grzybicze zakażenie jamy ustnej jest dość częste u osób z obniżoną odpornością oraz po antybiotykoterapii. Dodatkowe objawy: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, powiększenie lub owrzodzenie języka, pęcherzyki, a także białe plamki na jego powierzchni.

Dowiedz się więcej na temat: język | choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje