Reklama

Borówka amerykańska: Uprawa i właściwości

Borówka amerykańska — jest łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca. Warto ją zasadzić ze względu na prozdrowotne właściwości tego owocu. Powinni się nim zajadać ciśnieniowcy, osoby z problemami układu pokarmowego i wątroby oraz ci z nas, którzy słabiej widzą lub mają kłopoty z zapamiętywaniem. Naukowcy przypuszczają też, że borówka amerykańska może zapobiegać niektórym nowotworom. To prawdziwa sezonowa "żyła złota", dlatego warto rozważyć jej uprawę, a jeśli warunki na to nie pozwalają - po prostu cieszyć się smakiem od sprawdzonych dostawców.

Borówka amerykańska: Co to jest?

Borówka amerykańska, nazywana jest też borówką wysoką lub jagodą amerykańską. Krzew z rodziny wrzosowatych, jeśli nie jest przycinany, osiąga nawet do dwóch metrów wysokości. Borówka na eliptyczne liście i kwitnie na zielono w kwietniu i maju. Uprawiana jest dla ciemnogranatowych jagód, które pojawiają się na krzewie w lipcu. Są one większe od owoców borówki czarnej, które można spotkać w Polskich lasach. Cechuje je słodki smak i mięsiste wnętrze. Borówkę amerykańską wykorzystuje się między innymi do przyrządzania ciast, dżemów, nalewek, jako nadzienie do naleśników.

Reklama

Przepis na borówki smażone z owocami >>

Borówka amerykańska: Uprawa

Jakie wymagania ma borówka amerykańska? Uprawa tej rośliny nie sprawia wiele kłopotów. Jako że należy do wrzosowatych, w wielu aspektach ma podobne wymagania, jak wrzosy czy azalie. Wybierając stanowisko do borówki amerykańskiej, należy zadbać o miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Ważne, aby nie gromadziła się tam woda — borówka nie lubi przemakać.

W jakiej glebie dobrze czuje się borówka amerykańska? Uprawa jagody wymaga odpowiedniego podłoża, jak u wszystkich wrzosowatych, musi mieć ono odczyn kwaśny. Ziemia dla borówki powinna być lekka, przepuszczalna i bogata w próchnicę oraz składniki odżywcze. Warto wymieszać ją z torfem czy przekompostowanymi trocinami drzew iglastych. Jesienią można ją użyźnić obornikiem lub kompostem. 

Borówkę amerykańską można sadzić wiosną lub jesienią. Krzaki w doniczkach nadają się do zasadzenia przez cały sezon, ale wielu ogrodników odradza porę letnią. Ziemia jest wówczas sucha, a wysokie temperatury mogą zaszkodzić młodej roślinie. Z sadzeniem lepiej wstrzymać się do jesieni.

Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską? >>

Borówka amerykańska: Właściwości

Jest duża, mięsista i słodka — borówka amerykańska. Właściwości prozdrowotne tego owocu zostały solidnie przebadane przez naukowców, którzy doszli do wniosku, że częste spożywania jagód ma bardzo pozytywny wpływ na organizm.

  • W czasopiśmie naukowym "Free Radical Biology and Medicine" lekarze przekonują, że flawonoidy zawarte w borówkach pobudzają regenerację neuronów i jakość połączeń w mózgu, dzięki czemu poprawiają pamięć
  • Natomiast naukowcy z Uniwersytetów Harvarda i Wschodniej Anglii przez 14 lat badali wpływ antocyjanów także należących do grupy flawonoidów na nadciśnienie. Okazało się, że osoby, które raz w tygodniu jedzą porcję tych owoców, rzadziej cierpią na nadciśnienie tętnicze
  • Błonnik i antyoksydanty zawarte w borówkach na jelita działają jak miotła. Usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Wspomagają pracę układu pokarmowego, poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Również garbniki zawarte w borówkach mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy — działają antybakteryjnie, dzięki czemu niszczą niektóre z niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.
  • Japońscy naukowcy dowiedli natomiast, że związki zawarte w borówce amerykańskiej mają ochronny wpływ na komórki wątroby, chronią ją przed wirusowym zapaleniem typu C, a co za tym idzie także przed marskością wątroby. Japończycy swoje badania prowadzili na jednej z odmian borówki amerykańskiej — borówce rózgowatej. 
  • Borówka amerykańska jest też od lat wykorzystywana w leczeniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Potwierdzono pozytywny wpływ tych owoców na poprawę wzroku. 
  • Wciąż prowadzone są także badania nad wpływem borówek na rozwój nowotworów. Istnieją przepuszczenia, że mogą przyczyniać się one do zapobiegania i hamowania rozwoju raka piersi i innych nowotworów, których powstawanie związane jest z hormonami.

Przepis na dżem z borówki amerykańskiej >>

Borówka amerykańska: Cena za kilogram w 2022 r.

Mieszkańcy miast oraz częściowo także wsi nie zawsze mają działkę czy pole, gdzie mogłaby pięknie rosnąć borówka amerykańska. Cena jagód w sklepie i na bazarach szczególnie zainteresuje właśnie tych czytelników. Ile trzeba zapłacić za borówkę amerykańską? Choć pojawiają się już pierwsze krajowe owoce, to zbiory nie ruszyły jeszcze pełną parą. Cena jagód w zależności od regionu kraju waha się od 20 do 35 złotych za kilogram. Ci, którzy chcieliby skorzystać z prozdrowotnych właściwości owoców, powinni jeszcze zaczekać z zakupem. Prawdopodobnie już nie długo znajdą o wiele tańsze borówki amerykańskie. Cena tych owoców spada wraz ze wkraczaniem w sezon zbiorów, w zeszłym tygodniu jagody kosztowały 35 - 40 złotych za kilogram. Spadek ceny jest zatem wyraźny, a ponieważ w Polsce jest wiele plantacji borówki amerykańskiej, można spodziewać się kolejnej obniżki ceny tego owocu.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: borówka amerykańska | borówka amerykańska uprawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy