Borówka brusznica: Świetna na żołądek i jelita. Pomaga pokonać wrzody i otyłość
Borówka brusznica najczęściej mylona jest z żurawiną i pod względem właściwości zdrowotnych swojej rywalce w pełni dorównuje. Nie tylko stanowi smakowity dodatek do ciast i dziczyzny, ale jednocześnie uchodzi za skuteczny i w pełni naturalny lek. Sporządzane na bazie jej liści preparaty doskonale wpływają na żołądek, jelita oraz skórę i zapobiegają tworzeniu się wrzodów oraz pomagają wyeliminować dolegliwości trawienne i usunąć przebarwienia na skórze. Z kolei apetyczne owoce brusznicy podkręcają metabolizm i przyspieszają trawienie tłuszczów, wspierając tym samym walkę z otyłością. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze po apetyczną borówkę brusznicę warto często sięgać.
Borówkę brusznicę, zwaną popularnie czerwoną borówką lub czerwoną jagodą, najczęściej można spotkać w lasach, porębach i zaroślach, bo tam występuje naturalnie. Równie dobrze jednak można ją mieć na wyciągnięcie ręki, bo we własnym ogrodzie lub na działce. Pięknie udekoruje ogród, dostarczy pysznej przekąski, wzmocni domową apteczkę, a co najważniejsze nie sprawi większych problemów, bo jest mało wymagająca w uprawie. Preferuje żyzną, dobrze przepuszczalną glebę, regularne acz nienadmierne podlewanie, lekko nasłonecznione stanowiska i rozsądne nawożenie.
Kiedy najlepiej zrywać borówki?
Dojrzałe, dobrze wybarwione owoce najlepiej zbierać w sierpniu oraz pod koniec września i w październiku, bo na te okresy przypadają plony. Można je śmiało jeść na surowo lub w formie przetworzonej, bo stanowią świetny dodatek do ciast, deserów czy mięs jak i bazę do soków czy nalewek. Borówkę brusznicę warto też mieć co najmniej z kilkunastu powodów w domowej apteczce. Ale po kolei.
Borówka brusznica to bogate źródło składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczy nam przede wszystkim cennych antocyjanów, garbników, pektyn, cukrów, soli mineralnych, kwasów organicznych oraz witamin - zwłaszcza A i C.
Liście borówki a układ moczowy
Lecznicze właściwości wykazują nie tylko owoce, ale i liście borówki brusznicy. Te ostatnie znalazły zastosowanie między innymi w terapii schorzeń układu moczowego. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom przynoszą ulgę osobom zmagającym się z zapaleniem pęcherza moczowego, zapaleniem nerek czy kamicą moczową.
Liście borówki a nieżyty jelit i żołądka oraz wrzody
Liście borówki brusznicy wykorzystuje się także - z uwagi na zdolności antybakteryjne i ściągające - do zwalczania biegunek, nieżytów jelit czy żołądka oraz w celach detoksykacyjnych. Przeprowadzone przez naukowców badania dowodzą ponadto, że ekstrakty wodne z liści borówki skuteczne eliminują szkodliwą działalność Helicobacter pylori - głównych winowajców wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Liście borówki a pigmentacja skóry
Zawarta w liściach borówki brusznicy arbutyna bardzo dobroczynnie wpływa na naszą skórę. Hamując syntezę barwinka zwanego melaniną rozjaśnia, przebarwienia skórne i reguluje jej koloryt, dlatego jest cennym składnikiem dermokosmetyków.
Owoce borówki brusznicy od wieków wykorzystywane są do zwalczania dolegliwości układu pokarmowego oraz trawiennego, poprawiają metabolizm i eliminują skutki zatruć pokarmowych.
Owoce borówki a walka z otyłością
Ostatnie badania dowodzą, że włączając do diety te apetyczne owoce możemy także w pełni naturalnie zapobiegać albo zwalczać otyłość. Zawarte w borówkach polifenole przyspieszają trawienie tłuszczów i tym samym minimalizują ryzyko ich odkładania się w postaci tkanki tłuszczowej.
Borówka brusznica a kulinaria
Apetyczną borówkę brusznicę doceniają także kucharze i amatorzy słodkich czy pikantnych potraw i przekąsek. Najczęściej wykorzystywana jest jako baza do dżemów, konfitur czy galaretek oraz leczniczych nalewek i naparów. Stanowi także kluczowy składnik sosów wzbogacających smak dziczyzny. Miesza się je wtedy z gruszkami, skórką pomarańczy oraz chrzanem. Dodać warto, że borówka zachowuje swoje cenne, zdrowotne właściwości nawet po przetworzeniu, a przetwory na jej bazie, dzięki zawartości naturalnego konserwantu - kwasu benzoesowego - są bardzo odporne na psucie i długo zachowują świeżość.
Jak zrobić nalewkę z borówki brusznicy?
Potrzebne składniki:
1 kg owoców borówki brusznicy
1 l spirytusu
0,5 kg cukru
1 l wody
Sposób przygotowania:
Dojrzałe owoce borówki starannie oczyszczamy, myjemy i lekko rozgniatamy. Umieszczamy w słoju, zalewamy spirytusem. Odstawiamy, aż owoce wyblakną. Następnie wodę gotujemy z cukrem, wystudzamy i łączymy z owocami zalanymi alkoholem. Mieszankę filtrujemy i rozlewamy do butelek. Te ostatnie powinny leżakować co najmniej rok w ciemnym i chłodnym miejscu. Nalewka jest przepyszna w smaku!