Reklama

Bukwica: Stymuluje trawienie i pracę wątroby. Leczy skórę

Nie bez powodu starożytni uznawali bukwicę za naturalne remedium na większość trapiących ludzkość chorób. Ta nietuzinkowa roślina fantastycznie stymuluje trawienie, wspomaga pracę wątroby, hamuje biegunki i wspiera leczenie nieżytów przewodu pokarmowego. Dzięki antybakteryjnym, ściągającym i dezynfekującym właściwościom rewelacyjnie regeneruje też skórę i przyspiesza proces gojenia się ran. Skutecznie uśmierza najgorsze bóle reumatyczne, mięśni, stawów, czy migreny oraz niweluje nadpotliwość stóp i przynosi ulgę przy krwiakach czy obrzękach. W czym jeszcze pomoże nam bukwica? Jak ją stosować? Podpowiadamy.

Bukwica: Kilka słów o roślinie

Bukwica zwyczajna, zwana również bukwicą lekarską albo czyśćcem lekarskim, występuje niemal w całej Europie i północnej Afryce. Najczęściej porasta lasy, łąki, polany i pastwiska. Mimo że wygląda niepozornie, posiada potężną zdrowotną moc i w medycynie naturalnej wykorzystywana jest od wieków. Starożytni twierdzili nawet, że nie tylko świetnie radzi sobie z uporczywymi dolegliwościami, ale jest też w stanie chronić przed czarami.

Lecznicza moc bukwicy

Bukwica leczniczą moc zawdzięcza zawartym w niej składnikom. Stanowi cenne źródło prowitaminy A, witaminy C, olejku eterycznego, goryczy, śluzu, soli mineralnych,choliny, betainy, garbników, irydoidów oraz fenyloetanoidów. Najbardziej ceniona jest za swój zbawienny wpływ na układ pokarmowy i skórę. Świetnie stymuluje trawienie i regeneruje wątrobę, hamuje też biegunki i inne nieżyty, wzmacnia proces gojenia się ran, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i świetnie regeneruje naskórek. Stosowana jest także przy uporczywych migrenach, bólach stawów i reumatycznych oraz schorzeniach układu oddechowego i padaczce.

Reklama

Nalewka z bukwicy

Na bazie bukwicy można przyrządzać rozmaite preparaty i mikstury lecznicze. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza nalewka. Uzyskuje się ją przez połączenie w proporcjach 1:3 surowca zielarskiego i alkoholu 40%. Składniki poddaje się przez dwa tygodnie macerowaniu. Po tym czasie całość przelewa się do butelek. Kuracja jest bardzo skuteczna. Należy pić ml nalewki 1–2 razy dziennie.

Napar z bukwicy

Jeśli dopadł cię uporczywy kaszel, zastosuj napar z bukwicy. Dwie łyżki suszonego ziela zalej 1 szklanką wrzącej wody i gotuj przez około trzy minuty. Pij po 1/4 szklanki cztery razy dziennie. Napar może służyć również jako płukanka lub mikstura do przemywania chorobowo zmienionej skóry.

Bukwica pomoże na biegunkę

Bukwica przynosi ulgę w biegunce. 2 łyżeczki ziela bukwicy zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 10 min. Pij po 1/4 szklanki 1-2 razy dziennie (dzieci 1-3 łyżki 1-2 razy dziennie).

Bukwica - lekarstwo na skórę

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami skórnymi, przygotuj i zastosuj okład z bukwicy. Dwie łyżki ziela zalej szklanką wody i gotuj przez kilka minut pod przykryciem. Po wystudzeniu przecedź. Gotowym naparem przemywaj chorobowo zmienioną skórę.

Na stłuczenia i bolące stawy pomoże specjalny wyciąg z ziela bukwicy i octu. 100 g suszonego ziela zalej 300 g octu spirytusowego. Miksturę odstaw na tydzień, następnie rozcieńcz wodą w proporcji 1:1.

Gdzie kupić ziele bukwicy?

Ziele bukwicy można nabyć w aptece i dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, nie powinny po nią sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zielarstwo | biegunka | ból gardła | zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy