Reklama

Cała prawda o wrzodach żołądka

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości o wrzodach. Jak łatwo je rozpoznać i jak się przed nimi chronić?

Wywołuje je bakteria helicobakter pyroli

W wielu przypadkach zachorowań tak, ale to niejedyna przyczyna. U ok. połowy pacjentów wrzody żołądka występują rodzinnie. Nie bez znaczenia jest też stres, nadużywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, alkoholu i papierosów. 

Pomóc może miód manuka

Jest to terapia ceniona przez wielu specjalistów. Wystarczy co rano, najlepiej kwadrans przed posiłkiem, zjeść dwie łyżeczki miodu. Przyspiesza on namnażanie dobrych bakterii jelitowych i zwalcza chorobotwórcze kolonizujące przewód pokarmowy.

Te teorie są błędne:

Łatwo pomylić je z refluksem

W obu schorzeniach pojawia się zwykle zgaga i ból brzucha (ssący lub piekący). Jednak różni je występowanie wzdęć - wrzodom żołądka często towarzyszy uczucie pełności i rozpierania po posiłkach, a w przypadku refluksu takie objawy nie występują.  

Reklama

Nie da się zarazić od drugiej osoby

Używając niedomytych sztućców, możemy zarazić się bakterią wywołującą wrzody, czyli wspomnianą H. pylori. To jednak nie oznacza, że od razu zachorujemy. Możemy zakazić się w dzieciństwie, a bakteria zacznie się namnażać dopiero w wieku dojrzałym, np. podczas spadku odporności.


***

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka

Przeczytaj historię Hani: Bezterapii genowej Hania nie ma szans. Pomóż dokończyć zbiórkę

 

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy