Cellulit może być objawem choroby

Na pomarańczową skórkę cierpi większość kobiet. Nie zawsze jest to tylko problem kosmetyczny. Bywa, że tak dają o sobie znać kłopoty ze zdrowiem.

Zdrarza się, że cellulit to nie tylko problem kosmetyczny. Warto sprawdzić przyczynę!
Zdrarza się, że cellulit to nie tylko problem kosmetyczny. Warto sprawdzić przyczynę!123RF/PICSEL

Cellulit to przypadłość typowo kobieca, ale to nie znaczy, że ma go każda kobieta. Niemniej jednak aż 80 proc. pań zmaga się z tym problemem.

Cellulit (inaczej lipodystrofia) to - w dużym uproszczeniu - rozrost i nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej, połączone z występowaniem obrzękowo-włóknistych zmian w tkance podskórnej. To powoduje ograniczenie drożności naczyń limfatycznych oraz utrudnia proces oczyszczania organizmu z toksyn. Jego pojawienie się wynika m.in. z budowy tkanki łącznej, u kobiet innej niż u mężczyzn.

U pań przegrody międzytkankowe są delikatniejsze i układają się w skórze równolegle, przez co łatwiej ulegają odkształceniom. Kiedy oczka siatki tkanki łącznej wypełniają się, na powierzchni skóry pojawiają się wybrzuszenia. Wiele kobiet jest genetycznie obciążonych cellulitem.

Na powstawanie cellulitu mają wpływ przede wszystkim żeńskie hormony płciowe, estrogeny. Na ich działanie nie mamy wpływu. Ale poza hormonami cellulit powodują m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, otyłość, palenie papierosów, noszenie obcisłych ubrań. Jeżeli ich unikamy, to możemy w dużym stopniu ograniczyć ryzyko pojawiania się cellulitu.

Czasem jednak zmiana nawyków nie wystarczy. Cellulit może być objawem złego stanu zdrowia organizmu. Dlatego lepiej go nie lekceważyć. Zwłaszcza, gdy zmianom na skórze towarzyszą inne niepokojące sygnały. Wizyta u lekarza może potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Zaburzenia hormonalne

Gdy cellulitowi towarzyszą bardzo obfite miesiączki i wydłużenie lub skrócenie cyklu, powodem bywa brak równowagi między estrogenem a progesteronem. Konieczna jest wizyta u ginekologa, wykonanie USG przezpochwowego i badanie poziomu hormonów. Stosuje się leki hormonalne, które przywracają równowagę.

Tak przyrządzony napój zawiera dzienną porcję drożdży. Powinno się go pić codziennie lub przynajmniej co dwa dni. Efekty kuracji w postaci pięknych włosów, skóry i paznokci będą widoczne już po kilku tygodniach. Aby uniknąć niepożądanych skutków, nie powinno się jej kontynuować dłużej niż trzy miesiące. Po tym czasie należy zrobić sobie przynajmniej miesięczną przerwę.
Ze względu na bogactwo zawartych w drożdżach składników odżywczych i ich dobroczynne działanie, mogą je spożywać niemal wszyscy. Jest jednak kilka wyjątków. Nie zaleca się ich osobom cierpiącym na choroby jelit, drożdżyce oraz choroby tarczycy. Podobne obostrzenie dotyczy osób uczulonych na drożdże.
Jeśli chcesz, by twoje rośliny rosły jak szalone, zafunduj im nawóz z drożdży. Jak go przygotować? Pokruszone drożdże, w proporcjach 100 g na 10 litrów wody, wrzucamy do wiadra lub innego dużego naczynia, zalewamy ciepłą wodą i dokładnie mieszamy. Miksturę odstawiamy na około godzinę. Tak przygotowaną odżywką podlewamy rośliny dwa razy w miesiącu. Efekty będą widoczne po kilku tygodniach.
Znamy niewiele produktów spożywczych, które jednocześnie stymulują układ odpornościowy i zapobiegają nadmiernie silnym reakcjom. Należą do nich drożdże piwowarskie oraz owies. Jeśli jesteś alergikiem, to w okresie występowania alergii do jedzenia dodawaj oba te produkty – pomogą złagodzić dokuczliwe objawy. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której jesteś uczulony na drożdże.
+10

Kłopoty z krążeniem, nadciśnienie

Oprócz cellulitu charakterystyczna jest bladość skóry, a także obrzęki wokół kostek. Warto wykonać EKG oraz regularnie mierzyć ciśnienie. Trzeba zwiększyć aktywność fizyczną (np. codzienne spacery), jeść więcej warzyw, a zrezygnować z soli.

***Zobacz także***

Peeling z kawy - antycellulitowy i ujędrniającyInteria DIY
Krążenie limfy warto pobudzać za pomocą masażu
Krążenie limfy warto pobudzać za pomocą masażu123RF/PICSEL

Problemy z nerkami

Kiedy gorzej funkcjonują, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Oprócz cellulitu pojawiają się tzw. worki pod oczami, uczucie zmęczenia. Warto wykonać podstawowe badanie moczu.

Uwaga! Cellulit to nie cellulitis

To drugie określenie to nazwa poważnej choroby zapalnej tkanki podskórnej, spowodowanej bakteriami z grupy Streptococcus i Staphylococcus, czyli np. gronkowcem.

Objawia się bólem, zaczerwienieniem skóry, obrzękiem, czasem pojawiają się pęcherze i wybroczyny. Wymaga ona leczenia! Stosuje się wówczas antybiotyki (amoksycylinę).

Stadia cellulitu

Pierwsze - nie ma widocznych zmian, ale dochodzi do zastojów.

Drugie - cellulit widać, gdy złapiemy fałd skórny. Oprócz zastoju wyraźne są zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej.

Trzecie - zmiany widać, gdy stoimy, wyczuwalne są grudkowate zgrubienia pod skórą. Pod mikroskopem widać zwłóknienia.

Czwarte - duże nierówności, wyczuwalne są guzowate stwardnienia, pod mikroskopem widać zniszczenia w tkance łącznej.

Dobra rada

Codziennie rano masuj uda przez 10 minut na sucho, np. rękawicą z luffy. Wieczorem wcieraj w ciało balsam z kofeiną. To pobudza krążenie limfy.

***Zobacz także***

Specjaliści medycyny estetycznej rozróżniają cztery podstawowe fazy cellulitu. Każdą z nich trzeba leczyć zupełnie inaczejNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Naj
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?