Reklama

​Chcesz mieć zdrowe serce? Gotuj, prasuj i zmywaj

Pranie, sprzątanie, zmywanie naczyń i gotowanie to czynności żmudne i przez wiele osób nielubiane. Okazuje się jednak, że regularne wykonywanie prac domowych może przynieść nam nieoczekiwane korzyści. Autorzy nowego badania naukowego odkryli, że kobiety w podeszłym wieku, które regularnie zajmowały się obowiązkami domowymi, były znacznie mniej narażone na choroby serca i udar mózgu niż panie stroniących od takich zajęć.

Trudno uznać sprzątanie za atrakcyjną formę spędzania czasu. Wielu z nas postrzega domowe obowiązki jako czynności żmudne i nieprzyjemne. Zachęcić do podejmowania takowych rutynowych aktywności mogą jednak rezultaty nowego badania naukowego. Okazuje się bowiem, że zmywanie naczyń, pranie, odkurzanie, przyrządzanie posiłków oraz prace w ogródku mogą być korzystne dla zdrowia. Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkrył, iż regularne wykonywanie tych niewdzięcznych czynności zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu.

Uczeni doszli do tych wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu z udziałem 5500 kobiet w wieku od 63 do 97 lat. U żadnej z nich przed badaniem nie stwierdzono przebytej choroby serca. Uczestniczki w okresie od maja 2012 roku do kwietnia 2014 roku każdego dnia nosiły akcelerometr mierzący ich dzienną aktywność fizyczną. 

Reklama

Następnie naukowcy obserwowali stan zdrowia badanych do lutego 2020 roku. U 616 kobiet zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową, u 268 chorobę wieńcową, 253 uczestniczki doświadczyły udaru mózgu, zaś 331 zmarło z powodu chorób serca.

Prace domowe chronią przed chorobami serca. Wystarczą cztery godziny dziennie!

Analizując wyniki badania uczeni odkryli, że u kobiet, które wykonywały prace domowe przez cztery godziny dziennie, aż o 62 proc. mniejsze było ryzyko zgonu w wyniku schorzeń układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do pań wykonujących rzeczone prace w czasie krótszym niż dwie godziny dziennie. 

Osoby, które sprzątaniu i gotowaniu poświęcały najwięcej czasu, wykazywały o 43 proc. mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową oraz o 30 proc. niższe ryzyko udaru mózgu.

Zdaniem dr Steve'a Nguyena, głównego autora badania, wyniki analizy pokazały, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma nawet pozornie niewielka dawka aktywności fizycznej. 

 - powiedział. I dodał, że w przyszłości należy przeprowadzić więcej szeroko zakrojonych badań. Może tym razem, dla odmiany, z udziałem panów... 

***

Zobacz również:

Jak dbać o serce? 10 zasad zdrowego wzorca żywieniowego

Jakie przyprawy na zdrowe serce?

Wystarczy szklanka dziennie. Serce ci podziękuje 

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy